Dospelí by sa proti chrípke mohli dať zaočkovať v lekárni, odborníci našli zhodu pre pozmeňujúci návrh novely

Lekaren ockovanie vakcina koronavirus
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Dospelí občania by sa mohli v lekárňach očkovať proti chrípke. Takýto pozmeňujúci návrh k vládnej novele zákona o liekoch predložia poslanci zdravotníckeho výboru na júnovej schôdzi parlamentu.

Špecifické skupiny

Na pracovnom stretnutí k očkovaniu v lekárňach sa na tom zhodla široká odborná obec. V tlačovej správe o tom informoval hovorca hnutia OĽaNO Matúš Bystriansky. Očkovanie proti chrípke v lekárňach by sa malo umožniť najskôr počas budúcoročnej chrípkovej sezóny.

Novela zákona o liekoch mala pôvodne umožniť očkovanie špecifických skupín obyvateľstva a ochorení priamo v lekárňach.

Takýto návrh však nakoniec vláda neschválila, keďže podľa hovorcu hnutia OĽaNO chýbali odpovede zainteresovaných na mnohé otázky.

Predseda zdravotníckeho výboru Marek Krajčí preto zvolal rokovanie k tejto téme, ktorého sa zúčastnili poslanci zdravotníckeho výboru, zástupcovia ministerstva zdravotníctva, Úradu verejného zdravotníctva, Slovenskej lekárnickej komory, Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska, Národného centra zdravotníckych informácií, vzdelávacích inštitúcií, hlavní odborníci pre všeobecné lekárstvo, primárnu pediatriu a ďalší odborníci.

Dobrovoľné očkovanie dospelých

„Vyzerá, že sme našli zhodu naprieč celou odbornou obcou, ktorá umožní zaviesť očkovanie do lekární. Zhoda sa našla pri dobrovoľnom očkovaní dospelých občanov proti chrípke“, uviedol Krajčí.

Umožnením očkovania v lekárňach sa podľa neho uľahčí cesta pacienta, ktorý sa dobrovoľne rozhodol dať sa zaočkovať a tým sa zvýši zaočkovanosť našej populácie proti chrípke, ktorá je jednou z najnižších v Európskej únii.

Nájdenú zhodu podľa hnutia OĽaNO pozitívne hodnotí aj prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ, ktorý sa spolu s kolegami podieľal na príprave konceptu očkovania v lekárňach a návrhu rozsahu certifikačnej prípravy farmaceutov.

Zvýšenie zaočkovanej populácie

Dekan Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Ján Klimas dodal, že akreditovaná certifikačná príprava určená farmaceutom zabezpečí dostatočné teoretické vedomosti a praktické zručnosti, ktoré budú garantovať bezpečnosť a prispejú k zvýšeniu podielu zaočkovanej populácie.

„Novela zákona o očkovaní v lekárňach zavádza ďalšie vzdelávanie farmaceutov, ktorí budú očkovanie v lekárňach vykonávať. Poslanci prediskutovali aj otázky nevyhnutnej funkcionality eZdravia pri zázname očkovania do liekovej knižky pacienta. Očkovanie teda bude bezpečné a oveľa dostupnejšie pre širokú populáciu,“ dodal Krajčí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján KlimasMarek KrajčíMatúš BystrianskyOndrej Sukeľ
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSLeK Slovenská Lekárnická Komora