V Karlovej Vsi prispôsobia rekonštrukciu škôlky klimatickým zmenám, využijú aj solárne panely

Foto: ilustračné, Getty Images

V bratislavskej mestskej časti Karlova Ves plánujú rekonštrukciu materskej školy (MŠ) na Kolískovej ulici 14 s prihliadnutím na klimatické zmeny. Obnova s prvkami zelenej infraštruktúry by mala priniesť zníženie uhlíkovej stopy najmenej o 60 percent.

Mestská časť zrekonštruuje škôlku v rámci projektu Deliver, ktorého jedným z cieľov je zvýšiť odolnosť sídlisk voči klimatickej zmene a súčasne znížiť hodnotu CO2. Prvá etapa prác sa má začať v lete 2020. Informovala o tom mestská časť na svojej internetovej stránke.

Súčasť projektu Deliver

Verejné obstarávanie na realizáciu hĺbkovej obnovy materskej školy je plánované v januári 2020. Prvá etapa rekonštrukčných prác je plánovaná na júl a august 2020.

Finálne práce sú naplánované na rok 2021. Projektovú dokumentáciu na hĺbkovú obnovu zelene doplnenú o prvky na zníženie energetickej náročnosti budovy a zelené opatrenia pripravili v rámci projektu Deliver.

Kľúčové témy projektu Deliver sú okrem znižovania emisií CO2 aj hĺbková obnova budov, adaptácia a predchádzanie zmene klímy, hodnotenie zraniteľnosti sídlisk, prírode blízke riešenia či podpora biodiverzity v sídelnom prostredí.

Úspora energií

Škôlka má využívať zrážkovú vodu na splachovanie toaliet a zalievanie vegetačných stien a novovysadenej zelene v obnovených átriách. Strechu škôlky nemôžu premeniť na „zelenú“, pretože jej to nedovoľujú statické parametre. Vďaka zateplenej fasáde a streche sa výrazne zníži spotreba tepla budovy.

Ďalšiu úsporu energií prinesie využívanie solárnych panelov na ohrev vody a vetranie rekuperáciou. Tá zaistí čerstvý a čistý vzduch bez toho, aby z miestností unikalo teplo. Hojné množstvo zelene a vodný prvok neprinesie deťom len príjemnejšie prostredie, ale aj kvalitnú mikroklímu,“ uviedla Karlova Ves.

V prostredí Karlovej Vsi kladú dôraz na redukciu v súčasnosti vysokých nákladov na prevádzku budov, ktoré má mestská časť v správe, na znižovanie nákladov na ich údržbu a parciálne opravy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom