Študenti fakulty zdravotníckych odborov Prešovskej univerzity budú simulovať CT vyšetrenia pomocou virtuálnej reality

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Študenti odboru rádiologická technika Katedry medicínsko-technických odborov Fakulty zdravotníckych odborov (FZO)Prešovskej univerzity v Prešove (PU) sa budú ako prví na Slovensku učiť vyšetrovať pacientov na simulátore CT prístroja s virtuálnou realitou.

Ten vytvára podmienky podobné realite a zároveň eliminuje nežiadúce účinky ionizujúceho žiarenia CT prístrojov. Informovala o tom hovorkyňa PU Anna Polačková.

Ako dodala, slávnostné odovzdanie simulátora sa uskutočnilo symbolicky 8. novembra počas Medzinárodného dňa rádiológie, ktorý sa každoročne oslavuje po celom svete na počesť objavenia RTG lúčov profesorom Röntgenom v roku 1895.

Dva simulačné modely

Ako uviedol Marek Chmelík z Katedry medicínsko-technických odborov FZO, ktorý je zároveň aj spoluautor myšlienky simulátora, virtuálna realita (VR) a zmiešaná realita (AR) sú dva simulačné modely, ktoré momentálne posúvajú medicínske vzdelávanie.

„Sme veľmi radi, že možnosti týchto nástrojov môžeme testovať. Simulátorom CT prístroja vieme simulovať vyšetrovanie pacientov podobné reálnej praxi v nemocniciach,“ skonštatoval Chmelík.

Rôzne typy vyšetrení

Prototyp školiaceho programu na obsluhu CT skenerov s využitím virtuálnej reality umožní budúcim rádiologickým technikom pracovať v bezpečnom prostredí priamo na fakulte.

„Virtuálne prostredie MR aj CT prístroja pokrýva dve miestnosti. Prvá miestnosť s konzolou prístroja a druhá s funkčným VR modelom MR a CT prístroja, majú funkčný stôl, ovládacie prvky a laser. V prípade CT je navyše VR aplikácia pripojená k reálnemu softvéru, ktorý sa nachádza v nemocniciach,“ priblížil jeden z autorov simulátora zo spoločnosti, ktorá fakulte prístroj ponúkla, Ján Cabadaj.

Ako dodal, vďaka tomu má študent možnosť vyskúšať si rôzne typy vyšetrení, rovnako ako keby sa nachádzal pri skutočnom prístroji. „Môže polohovať virtuálneho pacienta a pracovať s ovládačmi prístrojov,“ podotkol.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anna PolačkováJán CabadajMarek Chmelík
Firmy a inštitúcie Prešovská univerzita v Prešove