Pedagógovia sa môžu zúčastniť letnej akadémie v Grazi, o znalosti sa podelia s kolegami z Európy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Pedagógovia pôsobiaci v oblasti jazykového vzdelávania majú možnosť zúčastniť sa na letnej akadémii v rakúskom meste Graz, kde vedia spojiť svoje odborné znalosti s kolegami z celej Európy, reflektovať a prehodnotiť vlastné spôsoby vzdelávania učiteľov z nadnárodnej perspektívy.

Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ), ktorý na svojom webe výzvu vyhlásil, upozornil, že program akadémie je v anglickom jazyku. Záujemcovia môžu do pondelka 25. apríla kontaktovať národnú nominačnú autoritu za SR Denisu Ďuranovú z ŠPÚ so žiadosťou o bližšie informácie o možnej účasti.

Jedna nominácia za štát

Záujemca by mal ovládať na úrovni C1 aspoň jeden z pracovných jazykov, angličtinu alebo francúzštinu. Môže ním byť učiteľ, vysokoškolský pedagóg, školiteľ učiteľov, lektor, mentor, supervízor praxe na školách, inšpektor či vedúci združení učiteľov jazykov.

Účastníkov letnej akadémie nominujú národné nominačné autority členských štátov Európske centrum pre moderné jazyky Rady Európy (ECML) alebo Európskej únie. Keďže za konkrétny členský štát môže byť uvedená iba jedna nominácia, po výberovom procese bude za Slovensko nominovaný jeden zástupca. Následne ECML z nominácií vyberie 20 účastníkov letnej akadémie. Informáciu o výsledku obdržia všetci záujemcovia do 8. júna. Účasť na letnej akadémii je bezplatná, no ubytovanie a stravné si účastníci hradia individuálne. Cestovné náklady financuje ECML.

Podpora profesijného rozvoja

ŠPÚ priblížil, že hlavným zámerom letnej akadémie je podporiť profesijný rozvoj pedagógov pôsobiacich v oblasti jazykového vzdelávania, aby dokázali reagovať na komplexné jazykové potreby dnešných žiakov. Obsahom letnej akadémie budú aktuálne otázky vychádzajúce z tematických oblastí projektov ECML.

„Európske centrum pre moderné jazyky Rady Európy sa zameriava na kľúčové otázky z oblasti jazykového vzdelávania, podporu excelentnosti, inovácie a efektivity v rôznych kontextoch oblasti vyučovania a učenia sa jazykov. Jeho hlavnou úlohou je napomáhať členským štátom ECML efektívne implementovať jazykovú politiku do praxe,“ zhrnul ústav.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Denisa Ďuranová
Firmy a inštitúcie Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ)