Vlani zažili hotely v našom regióne investičné rekordy, teraz škrtajú aj dohodnuté obchody

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Hotel
Foto: ilustračné, Getty images

Objem transakcií v segmente hotelov v krajinách strednej a východnej Európy (SVE) dosiahol vlani historicky najvyššiu úroveň 1,4 mld. eur. Počiatočné očakávania na tento rok hovorili o ďalšom raste investícií do hotelového sektora a o postupnom uzatváraní už dohodnutých a rozpracovaných projektov.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Súčasná pandémia koronavírusu však zastavila investície aj v tomto sektore a je stále náročnejšie odhadnúť objem investícií na rok 2020. Vyplýva to z druhej výročnej správy Cushman & Wakefield a medzinárodnej advokátskej kancelárie CMS.

Bratislava tretia najvýnosnejšia

Najnovšia správa ukazuje, že hlavnými hnacími silami investícií v roku 2019 boli vyššie výnosy, ktoré tento región investorom ponúka v porovnaní s trhmi v západnej Európe a dlhodobý potenciál rastu v segmente.

Najvyššiu mieru zhodnotenia investícií ponúkali hotely v Sofii a Bukurešti, kde investori získali výnosy na úrovni 7 až 7,5 %. Investície do hotelov v Bratislave priniesli investorom vlani výnosy približne 6,5 %.

„Bratislava sa tak stala tretím najvýnosnejším miestom pre investície do hotelového segmentu v SVE regióne,“ povedal partner a vedúci real estate tímu CMS Slovensko Michal Huťan. Za Bratislavou sa umiestnili Praha, Budapešť i Varšava, kde investori získali výnosy vo výške 5 až 6 %.

Bratislava je jedným zo štyroch hlavných miest v SVE regióne, v ktorom vlani naďalej rástli príjmy za izbu a to o 19,8 %. Zaznamenala aj najvyššiu priemernú dennú sadzbu s nárastom o 22,1 % oproti predchádzajúcemu roku.

Zníženie DPH pomohlo výnosom

Nadpriemerný rast výnosov bol na Slovensku spôsobený znížením DPH na ubytovacie služby od januára minulého roku z 20 na 10 %. Táto zmena pomohla zvýšiť čistý príjem z obsadenosti izieb.

Významnú úlohu zohralo aj organizovanie Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji v máji 2019. Vďaka tomuto podujatiu sa zvýšila priemerná denná sadzba za izbu o 32,8 % za mesiac.

„Optimizmus v hotelovom segmente sa však výrazne zmiernil prepuknutím pandémie koronavírusu a sektor cestovného ruchu, ako aj globálna ekonomika sa dostali pod výrazný tlak. Teraz sa nachádzame v situácii, kedy je čoraz ťažšie predvídať úplný dopad pandémie na sektor hotelov v celej strednej a východnej Európe,“ dodal Michal Huťan.

Prebiehajúca pandémia bude mať podľa správy v tomto roku nepochybne výrazný vplyv na hotelierstvo v strednej a východnej Európe. Investície za rok 2019 však naznačujú úroveň, ktorú je náš región schopný dosiahnuť po vyriešení súčasnej krízy a po zotavení sektoru.

Top firmy vo svojej oblasti

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) patrí k najväčším firmám poskytujúcim realitné služby s 53-tisíc zamestnancami v približne 400 kanceláriách a 60 krajinách sveta.

V roku 2019 mala spoločnosť obrat vo výške 8,8 miliárd amerických dolárov v rámci hlavných služieb správy nehnuteľností, facility a projektového manažmentu, prenájmu, kapitálových trhov, oceňovania a ďalších služieb.

Medzinárodná advokátska kancelária CMS poskytuje klientom špecializované obchodné poradenstvo v oblasti práva a daní.

Patrí medzi top 10 globálnych advokátskych kancelárií poskytujúcich komplexné služby na základe počtu právnikov (4 500). S viac ako 70 kanceláriami vo viac ako 40 krajinách po celom svete dosiahla v roku 2018 tržby v hodnote 1,36 mld. eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Michal Huťan
Firmy a inštitúcie CMSCushman & Wakefield