Vrátia sa Rusi k obrannému plánu? Podľa britského ministerstva mali útočné pokusy nepresvedčivé výsledky

Vojna, Bachmut
Ukrajinský vojak 28. brigády strieľa z granátometu na frontovej línii počas bitky s ruskými jednotkami pri Bachmute. Foto: ilustračné, SITA/AP

Snaha ruských síl stabilizovať frontovú líniu naznačuje návrat Moskvy k obrannému operačnému plánu po tom, čo útočné pokusy nepriniesli žiadne presvedčivé výsledky. V najnovšej správe na to poukazuje britské ministerstvo obrany.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Útok ruských jednotiek na mesto Bachmut v Donbase sa z veľkej časti zastavil. Podľa spravodajských údajov ide zrejme predovšetkým o dôsledok výrazného vyčerpania ruských síl. Britské ministerstvo obrany však tvrdí, že Ukrajina pri obrane mesta utrpela značné straty.

„Situácia v Rusku sa pravdepodobne zhorší aj v dôsledku napätia medzi ruským ministerstvom obrany a Wagnerovou skupinou, ktorá poskytuje vojakov v tejto oblasti,“ uvádza sa v správe.

Spravodajská služba Spojeného kráľovstva naznačuje, že Rusko pravdepodobne presunulo svoje operačné zameranie na Avdijivku južne od Bachmutu a na sektor Kreminna – Svatove na severe, teda do oblastí, kde sa Rusko pravdepodobne len snaží stabilizovať frontovú líniu.

„To naznačuje všeobecný návrat k defenzívnejšiemu operačnému plánu po nepresvedčivých výsledkoch pokusov Ruska o všeobecnú ofenzívu od januára 2023,“ píše sa v hodnotení.

Britská spravodajská služba predtým informovala, že ruské sily mierne zlepšili svoju pozíciu v blízkosti Kreminny, ale vo všeobecnosti sa sústredili viac na obranu ako na útok.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom