Ukrajinské obilie na Slovensku môže byť obrovským problémom, tvrdí Kollár a volá po kontrole bezcolnej zóny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Boris Kollár
Predseda parlamentu a šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár. Foto: SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 19. marca, 18:48

Ukrajinské obilie, ktoré ostáva na Slovensku, Maďarsku či Poľsku, by mohlo po tohtoročnej žatve spôsobiť obrovské problémy slovenským poľnohospodárom a roľníkom, ale aj ďalším z okolitých krajín aj z Pobaltia. Pripomenul to vo svojom vyhlásení v nedeľu podvečer predseda Národnej rady SR Boris Kollár pri príležitosti spoločného pracovného rokovania s predsedom poľského Senátu Tomaszom Grodzkim vo Vysokých Tatrách.

V tejto súvislosti poukázal na potrebu vytvoriť obrovský tlak na Európsku úniu a Európsku komisiu, aby z krízového fondu vyčlenili obrovský balík financií a umožnili kontrolu bezcolnej zóny. Snahou je, aby obilie Slovenskom iba prechádzalo a neostávalo uskladnené v skladoch u nás či napríklad v Poľsku.

Skupujú lacné obilie

Kollár pripomenul, že na ukrajinské obilie čakajú v krajinách Afriky a Blízkeho východu. Aktuálnu situáciu však podľa jeho slov využili poľskí aj slovenskí obchodníci, ktorí lacné obilie životne potrebné v Afrike skupujú.

Obsadia naše sýpky, naše sklady a naši producenti nebudú mať naše slovenské, poľské, maďarské obilie kam umiestniť, a tým pádom ho nebudú vedieť predať,“ skonštatoval Kollár.

Šanca pre špekulantov

Zároveň pripomenul, že ukrajinské obilie je okrem toho podstatne lacnejšie vzhľadom na nastavené ceny, a to lacnejšou pracovnou silou či lacnejšími pohonnými látkami. Vzniknutá situácia by tak mohla podľa predsedu NR SR v tomto roku decimovať slovenských roľníkov.

Zdôraznil však, že Ukrajina za takúto vzniknutú situáciu nemôže a treba jej pomôcť dostať jej obilie do portov, ktoré sú otvorené a nenechávať šancu takzvaným špekulantom. Kollár zároveň dodal, že na danú tému bude hovoriť aj s povereným predsedom vlády Eduardom Hegerom.

Sýpka obilia

Predseda poľského Senátu Tomasz Grodzki označil Ukrajinu za sýpku obilia, kde aj dnes čakajú na vývoz milióny obilia. Pripomenul však, že koridor k Čiernemu moru ale nefunguje tak, ako by mal.

Sme vďační Ukrajine, že napriek tamojšej situácii aj dnes neustále produkuje obilie,“ skonštatoval. Poukázal pritom na pôvodný plán, podľa ktorého sa malo obilie z Ukrajiny dostávať cez tranzitné krajiny do prístavov a následne do cieľových krajín.

Medzitým sa toto obilie do cieľových krajín nedostáva, ale je uskladnené na Slovensku alebo v Poľsku. Zároveň toto obilie predstavuje veľmi vysokú konkurenciu pre naše obilie, a to najmä z hľadiska ceny. Toto je situácia, ktorú nemôžeme akceptovať,“ zhodol sa s Kollárom.

Voda na mlyn pre populistov

Okrem toho je takéto konanie podľa jeho slov vodou na mlyn pre populistov, nacistov a prokremeľských orientovaných politikov. Riešenie tak podľa jeho slov musí prísť rýchlo, pretože počas jesene by problém mohol dosiahnuť gigantické rozmery.

Za riešenie označil napríklad akčný plán zahŕňajúci rozhovory s predstaviteľmi slovenskej aj poľskej vlády. Doplňujúcim zase tlak zo strany afrických a arabských krajín, ktorým, ako povedal, mimoriadne záleží na tom, aby toto obilie z Ukrajiny dostali.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris KollárEduard Heger
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska úniaÚstavnoprávny výbor NRSR