Slovensko je v sebestačnosti hydinového mäsa na chvoste EÚ, hydinári požadujú prijať národný komplex opatrení

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hydina
Aj dlhodobé vedenie spotrebiteľa k spotrebe slovenských potravín je tiež nevyhnutnosťou. Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková

Sebestačnosť Slovenska v produkcii hydinového mäsa sa v posledných rokoch dramaticky znižuje. Aktuálne je na úrovni 50 %, čo SR v rámci radí na posledné miesta. Únia hydinárov Slovenska (ÚHS) dlhodobo upozorňuje na kritickú situáciu v chove a spracovaní hydiny.

Neustály rast výrobných nákladov, pokles odbytových cien, nárast dovozu hydinového mäsa, absencia systémovej finančnej podpory sektora, neriešenie existujúcich problémov, ako aj nedostatočná prezentácia slovenských potravín sa aj v roku 2021 podieľajú na ďalšom zhoršovaní situácie. Konštatoval to v utorok riaditeľ ÚHS Daniel Molnár. Únia hydinárov preto považuje za nevyhnutné prijať národný komplex účinných opatrení.

Predražené slovenské produkty

Opatrenia majú zahŕňať vykonávanie dôsledných kontrol dovážaného hydinového mäsa, vrátane kontroly vysledovateľnosti a zamedzenie dovozu zdravie ohrozujúcich výrobkov na slovenský trh. Zmenu legislatívy o označovaní pôvodu mäsa tak, aby boli informácie o krajine pôvodu uvedené pre spotrebiteľa jasne a zreteľne, priamo na hornej etikete výrobku.

Vyčlenenie dostatku finančných prostriedkov na podporu sektora chovu a spracovania hydiny rovnako, ako je to v ostatných okolitých krajinách. „Veľmi nízka úroveň štátnej pomoci predražuje slovenské produkty a robí z nich nekonkurenčný tovar,“ doplnil Molnár s tým, že dlhodobé vedenie spotrebiteľa k spotrebe slovenských potravín je tiež nevyhnutnosťou.

Rastú ceny obilnín, repky i sóje

„Prijatie týchto a ďalších opatrení je o to dôležitejšie, že aktuálna situácia je poznačená rapídnym rastom cien obilnín, repky a sóje. Každé zvýšenie cien kŕmnych zmesí má totiž zásadný vplyv na rast výrobných nákladov v chove hydiny. Spotreba krmív predstavuje 56 % všetkých nákladov spojených s výkrmom hydiny a 45 % všetkých nákladov pri produkcii vajec. Rast cien kŕmnych zmesí má negatívny vplyv aj na produkciu a ceny jednodňovej hydiny,“ pokračoval Molnár.

Od začiatku roka vzrástli ceny kŕmnych zmesí pre hydinu v priemere o 20 % a chovatelia hydiny majú avizovaný ďalší nárast cien. Hydinári zaznamenali aj výrazný nárast cien obalových materiálov na úrovni 20 až 25 %. Z týchto dôvodov bude pre slovenských spracovateľov nevyhnutné podľa ÚHS predávať hydinové mäso a vajcia za vyššie odbytové ceny.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ÚHS Únia hydinárov Slovenska