Volebná účasť podľa predsedu Bárányho by nemala byť nižšia ako v predchádzajúcich voľbách do VÚC

župné voľby 2017, bárány
Predseda štátnej volebnej komisie Eduard Bárány počas brífingu na tému: Aktuálne informácie k priebehu volieb poslancov a predsedov do orgánov samosprávnych krajov - vyšších územných celkov (VÚC). Bratislava, 4. november 2017. Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 4. novembra (WebNoviny.sk) – Voľby do orgánov samosprávnych krajov prebiehajú v zásade pokojne a usporiadane, potvrdil na tlačovej besede predseda štátnej volebnej komisie Eduard Bárány.

Prelink.jpg

Niekoľko desiatok podnetov, ktoré komisia zaznamenala, majú podľa Barányho miestny charakter. Nemyslí si, že by mohli ohroziť dôveryhodnosť a korektnosť volieb ako celku, zdôraznil.

Týkali sa predovšetkým porušenia volebného moratória a nedovoleného vedenia volebnej kampane, niektoré sa týkali drobných administratívnych nezrovnalostí v niektorých volebných komisiách, ktoré sa riešili prakticky okamžite, dodal.

Účasť je druhá v poradí za eurovoľbami

Čo sa týka účasti, predseda štátnej volebnej komisie uviedol, že všade sú to dvojmiestne čísla a väčšinou sa nezačínajú jednotkou. Účasť nebude dramaticky vysoká ale nemyslí, že by mala klesnúť v tomto type volieb oproti minulosti.

Žiaľ, voľby do orgánov samosprávnych krajov sú, pokiaľ ide o nízku účasť, druhé v poradí za eurovoľbami, zdôraznil. Riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán Sekcie verejnej správy Ministerstva vnútra (MV) SR Eva Chmelová potvrdila, že v niekoľkých okrskov v trenčianskom kraji vypadla elektrika, situáciu komisia bude riešiť.

Oficiálne výsledky budú v nedeľu

Volebné miestnosti budú otvorené do 22:00, pravdepodobne s výnimkou tých, kde zaznamenali výpadok elektriny. Svoje právo voliť a rozhodnúť o tom, kto bude zastupovať ich záujmy najbližších päť rokov v orgánoch samosprávnych krajoch, má približne 4 435 000 voličov.

Priebežné výsledky volieb bude Štatistický úrad SR zverejňovať na webe http://www.volbysr.sk. Prvé údaje zo zápisníc okrskových volebných komisií by mohli byť známe okolo 22:30. Oficiálne výsledky vyhlási Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán v nedeľu.

 

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom