Udrží sa inflácia pri 14 percentách aj naďalej? Od budúceho roka podľa analytikov závažia ceny energií

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Inflácia, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Inflácia sa bude podľa odhadu analytikov držať blízko štrnástich percent aj v ďalších mesiacoch. Septembrové ceny tovarov a služieb medziročne stúpli o 14,2 %.

V porovnaní s augustom, kedy bola medziročná inflácia 14 %, tak dosiahla opäť vyššiu úroveň a už siedmy mesiac po sebe sa drží na dvojcifernej hodnote. Pozitívom však podľa analytikov je, že dynamika inflácie bola v posledných mesiacoch miernejšia.

Prudké zrýchleniu už nenastane

„Očakávame, že aj v nasledujúcich mesiacoch sa bude inflácia držať nad hranicou 14 %, ale prudké zrýchlenie už tento rok nepríde,“ skonštatovala analytička 365.bank Jana Glasová.

Ceny potravín budú podľa nej ešte v nasledujúcich mesiacoch rásť, a to pre rastúce ceny energií a aj pre horšiu úrodu vo viacerých európskych krajinách, ktoré trápili suchá.

„Za celý tento rok očakávame priemernú infláciu na úrovni okolo 12 %,“ skonštatovala analytička.

Vrchol už máme za sebou

Zrýchľovanie inflácie by sa už v nasledujúcich mesiacoch mohlo podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka spomaliť. Nie je ani vylúčené, že tohto ročný vrchol medziročnej inflácie už máme za sebou. Ďalšiemu zrýchľovaniu medziročného rastu by však mali podľa neho brániť skôr technické faktory v podobe vysokej minuloročnej porovnávacej bázy ako reálne zvoľnenie cenového tlaku v ekonomike.

„Rast cien preto ostane silný a spomaľovanie dynamiky medziročnej inflácie bude len veľmi pozvoľné. Inflácia by mala zotrvať na úrovni blízko 14% až do konca tohto roka,“ uviedol Koršňák.

Od opatrení bude závisieť mnoho

Ďalšiemu zrýchľovaniu inflácie však budeme podľa Glasovej čeliť od začiatku budúceho roka, kedy sa do inflácie premietne zvýšenie regulovaných cien energií.

To súvisí s prudko rastúcimi cenami plynu aj elektrickej energie na svetových trhoch. Úroveň budúcoročnej inflácie bude podľa analytičky závisieť hlavne od opatrení, ktoré sa prijmú na európskej aj na našej národnej úrovni s cieľom zmierniť dopady drahých energií na domácnosti aj na firmy.

„V prípade, že prijaté opatrenia zamedzia extrémnemu nárastu regulovaných cien, tak priemerná inflácia by sa v roku 2023 mohla pohybovať na úrovniach okolo 15 %. Pri výraznejšom náraste regulovaných cien energií by inflácia mohla prekročiť až hranicu 20 %,“ povedala Glasová.

Ceny energií budú kľúčovou položkou

Smerom nahor bude inflácia budúci rok tlačená podľa nej hlavne drahými energiami, ale aj vysokými cenami potravín a mnohých nedostatkových materiálov a súčiastok, ktoré zasiahla surovinová kríza a narušenie medzinárodného obchodu v dôsledku vojny na Ukrajine.

Podobne sa vyjadril aj Koršňák. Tiež povedal, že kľúčovou položkou, ktorá určí úroveň inflácie v budúcom roku, budú ceny plynu, elektriny a tepla.

„Plné premietnutie trhových cien do cien pre domácnosti by v budúcom roku zrýchlilo infláciu až k úrovniam okolo 25 až 30 %. Stále však predpokladáme, že vláda nárast cien energií pre domácnosti bude výrazne tlmiť a celková inflácia sa tak udrží na podobných úrovniach ako v tomto roku,“ dodal Koršňák.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jana GlasováĽubomír Koršňák
Firmy a inštitúcie 365 bankUniCredit Bank