Turbulencie v bankovom sektore oslabili americký akciový trh, narastá strach z recesie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Finančný trh, akcie, Wall Street, burza
Foto: ilustračné, SITA/AP

Americký akciový trh v piatok klesol. Dôvodom boli obavy investorov, že turbulencie v bankovom odvetví USA by mohli zatlačiť ekonomiku krajiny do recesie. Analytici sa rýchlo vyjadrili, že terajší chaos v bankovom sektore zďaleka nevyzerá tak zle ako počas finančnej krízy v rokoch 2007-2008, ktorá vážne poškodila globálnu ekonomiku.

Ťažkosti amerických bánk napriek tomu vyvolávajú obavy z recesie, pretože ich problémy môžu znamenať ťažkosti pre menšie a stredné firmy, ktoré na svoj rast potrebujú úvery. Väčšina investorov preto očakáva, že tohtotýždňové turbulencie donútia americký Federálny rezervný systém zvýšiť na budúci týždeň úrokové sadzby len o štvrť percentuálneho bodu.

Index S&P 500 v piatok nadol zatlačilo oslabenie peňažného ústavu First Republic a iných bánk. Index si odpísal 1,1 percenta a uzavrel na úrovni 3 916,64 bodu. Priemyselný index Dow Jones klesol o 1,2 percenta na 31 861,98 bodu.

Technologický Nasdaq si pohoršil o 0,7 percenta na 11 630,51 bodu. Nadol zamierili aj akcie menších firiem a index menších spoločností Russell 2000 oslabil o 2,6 percenta na 1 725,90 bodu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Federálny rezervný systém (Fed)First Republic Bank