Takmer tretine Slovákov klesol osobný mesačný príjem. Ktoré domácnosti sú najviac ohrozené aktuálnou krízou?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze dochodok euro senior dochodci
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Aktuálna kríza sa prejavuje aj v negatívnej zmene osobného mesačného príjmu Slovákov. Jeho pokles v porovnaní so začiatkom minulého roka deklarovala v novembri takmer tretina opýtaných vo veku 18 až 60 rokov. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus, ktorý spracovala pre mBank.

Sedem percent respondentov prišlo o celý alebo takmer celý príjem, deväť percent opýtaných o jeho väčšinu a 15 % uviedlo, že prišlo o menšiu časť svojho osobného mesačného príjmu.

Pokles u nízkopríjmových domácností

Naopak, približne polovici Slovákov sa príjem nezmenil. Necelá pätina dosiahla vlani dokonca vyšší príjem. Výsledky prieskumu ukázali, že osobný mesačný príjem poklesol najmä ľuďom, ktorí pochádzajú z nízkopríjmových domácností.

Viac o téme: Energetická kríza

Ako doplnil sociológ a riaditeľ agentúry Focus Martin Slosiarik, aktuálna kríza najťažšie dopadá práve na tie domácnosti, ktoré mali už pred ňou hlbšie do vrecka. Častokrát ide podľa neho o ľudí, ktorí majú nižšie vzdelanie a pracujú v menej kvalifikovaných profesiách, s čím súvisí aj ich nižší osobný príjem.

Tieto domácnosti sa tak často dostávajú do kolotoča finančných problémov, z ktorého sa len ťažko dokážu bez pomoci dostať,“ konštatuje Slosiarik.

Tretina Slovákov nemá finančnú rezervu

Dobrou správou podľa neho je, že v porovnaní s predchádzajúcimi prieskumami má znižovanie osobného mesačného príjmu klesajúcu tendenciu. A naopak, zvyšovanie osobného mesačného príjmu postupne narastá. Z prieskumu zároveň vyplynulo, že takmer tretina Slovákov nemá žiadnu finančnú rezervu.

Percentuálny podiel Slovákov, ktorí v súčasnosti disponujú usporenými finančnými prostriedkami, sa však v porovnaní s predchádzajúcim prieskumom mierne zvýšil.

Šesťdesiat percent Slovákov zmenilo počas uplynulého roka svoje finančné správanie. Najčastejšie tak, že obmedzili svoje výdavky. Viac ako tretina opýtaných v novembri uviedla, že v porovnaní so začiatkom roka začala míňať menej peňazí.

Ďalších 18 % si začalo pravidelne sporiť a 12% muselo siahnuť do svojich úspor. Investovať vo fondoch začalo 8 % respondentov, 4 % si zrušili nejaký typ poistenia a 3 % si uzatvorilo nové životné či neživotné poistenie.

Reprezentatívny kvantitatívny prieskum agentúry Focus pre mBank sa uskutočnil v novembri 2022 medzi online populáciou SR vo veku od 18 do 60 rokov. Vzorkou bolo 920 respondentov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Slosiarik
Firmy a inštitúcie Agentúra FOCUSmBank