Na Slovensku pribudlo za rok 50 tisíc ľudí ohrozených chudobou či sociálnym vylúčením

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, chudoba
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Za rok pribudlo na Slovensku až 50 tisíc ľudí ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením. Práve chudoba a sociálne vylúčenie sú viditeľným prejavom zhoršujúceho sa finančného zdravia na Slovensku.

Prieskum EU SILC od Eurostatu za minulý rok ukázal, že miera tohto rizika na Slovensku vzrástla na 17,6 % populácie, čo predstavuje približne 943 tisíc osôb. Rok predtým bolo toto číslo na úrovni 16,5 %.

Najohrozenejšia skupina detí

Ako uvádza analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš, podľa tohto prieskumu zostávajú najohrozenejšou skupinou zostávajú deti vo veku 0 až 17 rokov, kde miera rizika dosiahla 25,3 %. Znamená to, že každé štvrté dieťa na Slovensku vyrastá v prostredí, ktoré môže obmedziť jeho životný potenciál.

„Chudoba a sociálne vylúčenie môžu byť dedičné. Preto sa nejedná iba o problém dnešných detí, ale aj detí, ktoré sa im neskoršie narodia. Tieto deti nebudú vedieť plne participovať na ekonomickom raste a ani k nemu plnohodnotne prispievať, čo limituje prosperitu všetkých obyvateľov,“ vysvetľuje bankový analytik.

Ľudia vo veku nad 65 rokov

Jednorodičovské domácnosti sú najohrozenejšou kategóriou medzi domácnosťami, kde riziko dosahuje až 46,4 %. Nasledujú domácnosti s troma a viac deťmi, kde je miera ohrozenia 37,1 %. Najmenej ohrozenou skupinou sú ľudia vo veku nad 65 rokov, kde miera rizika je 14 %.

Hoci dôchodcovia vo všeobecnosti nepatria medzi najohrozenejšie skupiny, situácia sa mení, ak v domácnosti žije osoba nad 65 rokov sama. V takom prípade rastie miera rizika ohrozenia chudobou alebo sociálnym vylúčením u mužov na 32 % a u žien na 38 %.

Opakom dobrého finančného zdravia je závažná materiálna a sociálna deprivácia, teda chronické neuspokojenie materiálnych alebo sociálnych potrieb celých domácností či osôb. Prieskum odhalil, že závažná materiálna a sociálna deprivácia postihuje 7 % obyvateľov, čo predstavuje nárast z 6,3 % v roku 2022.

Dovolenky mimo domova

Tento ukazovateľ zahŕňa napríklad nemožnosť stráviť týždeň dovolenky mimo domova, čo si nemôže dovoliť 36 % Slovákov, alebo neschopnosť zvládnuť neočakávané výdavky, čo postihuje takmer 30 % obyvateľov. Štvrtina domácnosti si nemôže dovoliť vymeniť opotrebovaný nábytok novým. Závažná materiálová deprivácia sa dotýka 375 tisícov Slovákov.

Miera rizika príjmovej chudoby zasiahla vlani 14,3 % populácie, čo predstavuje približne 770 tisíc obyvateľov. Riziko príjmovej chudoby sa najviac dotýka domácností s nízkou intenzitou práce a ľudí so zníženým prístupom na trh práce, vrátane ich detí.

Najnižšia miera rizika

„Slovenská republika sa z pohľadu EÚ-27 radí medzi krajiny s jednou z najnižších mier rizika ohrozenia chudobou alebo sociálnym vylúčením, čo je zásluhou nízkej príjmovej nerovnosti a štedrého sociálneho systému,“ konštatuje analytik. Napriek tomu je miera rizika na Slovensku najvyššia od roku 2015.

Slovensko sa umiestnilo na siedmom mieste, pričom najnižšiu mieru rizika vykazuje Česko (12 %), a na chvoste rebríčka ostávajú Bulharsko a Rumunsko, kde riziko dosahuje až 30 % resp. 32 %. Zlepšenie situácie vyžaduje riešenie problémov týkajúcich sa príjmovej nerovnosti, zlepšenie prístupu na trh práce a udržanie štedrého sociálneho systému, aby sa miera rizika ohrozenia chudobou a sociálnym vylúčením v budúcnosti znížila.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marián Kočiš
Firmy a inštitúcie EurostatSlovenská sporiteľňa