Video: Ničivý hurikán Dorian smeruje na Floridu, na Bahamách začali so záchrannými prácami

Bahamy, hurikán Dorian
Letecká fotografia Man-o-War Cay na Bahamách po ničivom hurikáne Dorian. 3. september 2019. Foto: SITA/Medic Corps via AP

Na Bahamách začali so záchrannými prácami po tom, ako sa v utorok hurikán Dorian konečne presunul na otvorené more a smeroval na Floridu. Bahamčania pomáhajú obetiam s pomocou vodných skútrov a buldozérov.

Letiská zostali pod vodou

Americká pobrežná stráž sa spolu s britským Kráľovským námorníctvom a hŕstkou mimovládnych organizácií pokúšajú distribuovať ľuďom jedlo a lieky a tých najzúfalejších dostať do bezpečia.

Dorian sa dlho držal nad bahamskými ostrovmi Grand Bahama a Abaco. Po najsilnejšom hurikáne aký sa kedy prehnal Bahamami zostali letiská pod vodou a neprejazdné cesty. Vietor sprevádzaný prívalovými dažďami dosahoval rýchlosť až 295 kilometrov za hodinu.

Ľudia uväznení v podkroviach

Silný vietor a záplavy s bahnom zničili alebo vážne poškodili tisíce domov. Poškodené sú aj nemocnice a ľudia boli uväznení v podkroviach. Nateraz z Bahám hlásia sedem obetí, celkový rozsah škôd zatiaľ nie je známy.

Dorian medzitým zoslabol na búrku druhej kategórie a smeruje k floridskému Misu Canaveral. Vietor však naďalej dosahuje nebezpečných 175 kilometrov za hodinu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom