Na dotácie v energetike sa skladáme všetci, priemernú domácnosť stoja podľa analytikov 38 eur ročne (foto)

Elektrina, peniaze, ceny energií
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Štátne dotácie v energetike stoja priemernú domácnosť 38 eur ročne. Na dotácie v energetike sa skladáme všetci v poplatkoch za elektrinu. Ako informovali analytici z Útvaru hodnoty za peniaze, vyzbierané poplatky pokryjú vyše 90 % dotácií štátu v energetike. V rámci toho štát dotuje podporu zelených zdrojov energií, kombinovanú výrobu elektriny a tepla a výrobu elektriny z uhlia.

Bezuhlíková ekonomika

Zvyšných menej než 10 % financuje štátny rozpočet a výnosy z predaja emisných kvót. Za tieto výdavky štát kompenzuje ceny elektriny pre veľké podniky,“ uviedli analytici na sociálnej sieti.

Viac o téme: Energetická kríza

Dotácie v energetike pomáhajú podľa analytikov Slovensku priblížiť sa k bezuhlíkovej ekonomike. „Sú vhodné napríklad na podporu obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Bez nich by bol podiel vyrobenej elektriny z OZE výrazne nižší. Pomáhajú podnikateľom mať stabilný biznis plán, keďže ich výkupné ceny nepodliehajú výkyvom na trhu s elektrinou,“ podotkli analytici.

Najväčšia dotačná schéma

Na podporu výroby elektriny z OZE ide ročne zhruba 260 miliónov eur. Ide o najväčšiu dotačnú schému na Slovensku.

Nie je však jasné, do akej miery a či ide o najlepšiu formu podpory, keďže na začiatku neboli definované jasné ciele a merateľné ukazovatele. Keďže je podpora určená pre všetky elektrárne na OZE vybudované počas trvania schémy, nevytvára dostatočný tlak na efektivitu,“ myslia si analytici.

Budúcnosťou OZE môžu byť aukčné schémy, ktoré sa na Slovensku zavádzajú. Uchádzači medzi sebou súťažia ponúknutím najnižšej ceny za vyrobenú megawatthodinu elektriny, vďaka čomu by mali byť podporené najefektívnejšie formy výroby z OZE.

Pilotná výzva

V máji 2022 zverejnilo Ministerstvo hospodárstva SR pilotnú výzvu, z ktorej sa prerozdelí 18 miliónov eur z Plán obnovy a odolnosti SR. V pláne sú schémy za ďalších 104 miliónov eur.

Súčasná situácia na trhu s energiami vytvára tlak na zvyšovanie efektívnosti vynaložených verejných prostriedkov a tiež mení opodstatnenosť niektorých dotácií,“ konštatovali analytici.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRÚHP Útvar hodnoty za peniaze