Dodávatelia energií zatiaľ zo Slovenska neodchádzajú

Ceny energií
Ilustračné foto

Počet relevantných dodávateľov elektriny a plynu na Slovensku je podľa regulačného úradu dlhodobo stabilný.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) zatiaľ neeviduje záujem alternatívnych dodávateľov ukončiť svoje pôsobenie na slovenskom trhu s dodávkami energií. A to aj napriek tomu, že viacerí väčší dodávatelia energií už viackrát informovali, že pre nárast veľkoobchodných cien elektriny a plynu na svetových trhoch očakávajú odchod malých alternatívnych dodávateľov zo slovenského trhu. „Úrad nemá poznatky o tom, že na Slovensku končia niektorí alternatívni dodávatelia energií. Faktom je, že počet relevantných dodávateľov elektriny a plynu na Slovensku je dlhodobo stabilný,“ povedal pre portál vEnergetike.sk hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Regulátor zopakoval, že pri súčasnom mimoriadnom náraste cien energií na svetových burzách využíva v aktuálnych cenových konaniach naplno svoje regulačné nástroje. Regulovaným subjektom preto uznáva iba ich skutočné a oprávnené náklady tak, aby zabezpečil pre slovenské domácnosti maximálne optimálne ceny, ktoré však zároveň budú spravodlivé pre všetkých účastníkov trhu. „Plne podporujeme konkurenčné a trhové prostredie na Slovensku. V súlade s platnou slovenskou ako aj európskou legislatívou totiž nestanovujeme dodávateľom pevnú cenu elektriny, či plynu, ale maximálnu cenu! Tá sa nemôže prekročiť. Nižšiu cenu v rámci trhovej súťaže však môžu ponúkať domácnostiam všetci dodávatelia,“ zdôraznil Igaz.

V dodávke elektriny okrem troch tradičných dodávateľov (ZSE Energia, SSE a VSE) pôsobí na Slovensku v súčasnosti 18 celoslovensky pôsobiacich alternatívnych dodávateľov a desiatky ďalších dodávateľov pôsobiacich regionálne. Pri plyne je to 21 dodávateľov plynu s celoslovenskou pôsobnosťou a 19 dodávateľov plynu v rámci dodávok plynu pre svoje lokálne distribučné siete.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví