USA zvažujú, že označia Vagnerovcov za zahraničnú teroristickú organizáciu

Vagnerovci, žoldnieri
Ruskí žoldnieri zo skupiny Vagnerovcov. Foto: ilustračné, French Army/AP

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena zvažuje označenie ruskej žoldnierskej organizácie Vagnerovci za „zahraničnú teroristickú organizáciu“. Referuje o tom spravodajský web CNN.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Podľa nemenovaného predstaviteľa USA zatiaľ nebolo prijaté žiadne konečné rozhodnutie a nie je jasné, ako ďaleko je administratíva od potenciálneho určenia tohto označenia vzhľadom na namáhavý právny proces pri prijímaní tohto rozhodnutia.

Tajný projekt ministerstva obrany?

Vagnerovci sú žoldnierska skupina, ktorú často označujú ako neoficiálne jednotky ruského vodcu Vladimira Putina. Od svojho vzniku v roku 2014 rozšírila svoju pôsobnosť na celosvetovej úrovni a bola obvinená z vojnových zločinov v Afrike, Sýrii a na Ukrajine.

Ruský disident a ľudskoprávny aktivista Vladimir Osečkin žijúci vo Francúzsku nedávno povedal, že bol v kontakte s nemenovaným bývalým „Vagnerovcom“, ktorý mu prezradil, že to nie je súkromná vojenská spoločnosť, ale tajný projekt ruského ministerstva obrany.

Oligarcha Prigožin sa priznal

Ruský oligarcha Jevgenij Prigožin, ktorý je známy ako „Putinov šéfkuchár“ pre svoje cateringové kontrakty s Kremľom, až donedávna popieral väzby na Vagnerovcov, ale v septembri sa priznal k založeniu a financovaniu tejto žoldnierskej skupiny v roku 2014 a začal otvorene hovoriť o ich zapojení do vojny na Ukrajine.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jevgenij PrigožinJoe BidenVladimir OsečkinVladimir Putin