Únia zamestnávateľov obviňuje emitentov gastrolístkov zo šírenia lží a hoaxov, tí to rázne odmietajú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stravné lístky, gastrolístky
Foto: ilustračné, SITA/Ľudovít Vaniher
  • aktualizované 9. decembra, 14:30

Emitenti gastrolístkov pokračujú v šírení neprávd. Tvrdí to Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ), ktorá iba minulý týždeň v tomto smere podala podnet na Radu pre reklamu pre hoax. Ani to podľa RÚZ nepomohlo a v uplynulých dňoch bola v médiách zverejnená informácia o tom, že stravné v mzde môže znížiť PN-ku či OČR. To je podľa RÚZ iba ďalším klamstvom.

„Cieľom týchto tvrdení je samozrejme odradiť verejnosť od podpory zdobrovoľnenia gastrolístkov a zamedzenie voľby medzi gastrolístkom a peňažným príspevkom na stravu. Problémom je, že ide opäť o hoaxy a zjavné nepravdy,“ ozrejmila v stredu RÚZ.

Odvody sa nemenia

Časť mzdy sa podľa RÚZ nenahrádza stravným. Dohodnutá mzda zostáva v rovnakej výške a nemôže sa žiadnym spôsobom upraviť, len sa k nej poskytuje stravné v hotovosti. „Čo je mzda výslovne definuje legislatíva. Podľa nej sa jasne uvádza, že poskytnuté stravné v hotovosti nie je mzdou. Žiadna časť mzdy nemôže byť nahradená stravným,“ vysvetlila RÚZ.

Aj tvrdenie, že pre zamestnávateľa by novela zákona znamenala úsporu jeho odvodov, čo sa odzrkadlí na nižších príjmoch pre štát, je podľa RÚZ nepravdivé. „Nemení sa mzda ergo nemenia sa ani odvody, teda žiadna úspora,“ doplnila RÚZ.

Ďalšími nepravdami majú byť výroky emitentov o tom, že sa vyplácania časti mzdy cez stravné obáva rezort financií. Ten mal na tento problém podľa emitentov upozorňovať už v rámci medzirezortného pripomienkovania zmien v Zákonníku práce, ktoré stravné v hotovosti idú zaviesť.

Manipulujú verejnou mienkou

„Ministerstvo financií na nič také v medzirezortnom pripomienkovom konaní neupozorňovalo. Dokonca k problematike nemalo ani zásadné pripomienky,“ pokračovala RÚZ.

Firmy združené v RÚZ vyzývajú emitentov gastrolístkov, aby upustili od šírenia hoaxov a nemanipulovali verejnú mienku. „Ak im ozaj záleží na benefitoch zamestnancov, mali by radšej podporiť možnosť voľby zamestnancov medzi gastrolístkom a peňažným príspevkom,“ uzavrela RÚZ.

Asociácia moderných benefitov (AMOBE) v reakcii na RÚZ uviedla, že dôrazne odmieta akékoľvek vyhlásenia RÚZ o údajných klamstvách. Naopak, tvrdenia RÚZ SR považuje za hrubé zavádzanie až klamstvo.

Napríklad Ministerstvo financií SR v rámci medzirezortného pripomienkového konania podľa AMOBE zaslalo, cez portál Slov-lex, pripomienku, v ktorej priamo upozorňuje na riziko, že príde k „nahrádzaniu časti zdaniteľného príjmu zamestnancov formou vyplácania tohto príspevku oslobodeného od dane z príjmov“.

Ľudia uprednostnia nákupy v zahraničí

Zdaniteľný príjem je, spolu s ďalšími parametrami, hlavná časť vymeriavacieho základu pre výpočet sociálnych dávok. Nahradenie jeho časti finančným príspevkom teda podľa AMOBE reálne znamená hrozbu pre zamestnancov, že budú v dôsledku nižšieho vymeriavacieho základu pre sociálne dávky dostávať nižšiu OČR, PN a ďalšie dávky.

AMOBE verí, že poslanci Národnej rady SR pri prerokovaní novely Zákonníka práce v januári 2021 zvážia nielen problém spojený s finančným príspevkom, ale aj ďalšie dôsledky, ako je napríklad možná strata príjmov reštaurácií či odliv stravného na nákupy v zahraničí.

„Odliv stravného do zahraničia bude mať dopad na pracovné miesta a ekonomiku, čo pri účelových nosičoch platných v SR, ako sú stravné lístky, nie je možné. Z pohľadu týchto rizík si treba uvedomiť, že dnes prinášajú stravné lístky do ekonomiky viac ako 800 miliónov eur, z toho približne 400 miliónov eur priamo do reštauračného sektora, ktorý dnes už bojuje o holé prežitie,“ reagoval prezident AMOBE Štefan Petrík.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Štefan Petrík
Firmy a inštitúcie AMOBE Asociácia moderných benefitovRÚZ Republiková únia zamestnávateľov