Turecko a Izrael utužujú svoje diplomatické vzťahy, Lapid sa stretol v New Yorku s Erdoganom po viac ako desaťročí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jair Lapid
Zľava: Izraelský premiér Jair Lapid a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: SITA/AP

Izraelský premiér sa prvý raz po 14 rokoch stretol s tureckým prezidentom. Je to ďalšie znamenie zlepšovania vzťahov medzi krajinami.

Kancelária izraelského premiéra Jaira Lapida informovala, že sa s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom stretol v utorok na okraji Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov v New Yorku.

Obnovenie diplomatických stykov

Lapid počas stretnutia s Erdoganom pochválil nedávne obnovenie plných diplomatických stykov medzi krajinami a tiež tohtotýždňové vymenovanie novej izraelskej veľvyslankyne v Turecku.

Kedysi priateľské vzťahy medzi Izraelom a Tureckom sa začali zhoršovať po zvolení Recepa Tayyipa Erdogana, otvoreného kritika izraelského zaobchádzania s Palestínčanmi, za premiéra v roku 2003.

Napätie vyvrcholilo v roku 2010, keď izraelské sily zaútočili na tureckú loď, ktorá prenikla cez izraelskú blokádu s cieľom dodať humanitárnu pomoc do Gazy. O život vtedy prišlo deväť tureckých aktivistov.

Krajiny majú spoločné ciele

Izraelský prezident Jicchak Herzog v snahe o opätovné nadviazanie priateľských vzťahov v marci navštívil Turecko, aby sa stretol s Erdoganom. V júni krajiny oficiálne oznámili obnovenie plných diplomatických vzťahov, vrátane menovania veľvyslancov.

Napriek rozporom však majú krajiny aj viacero spoločných záujmov, vrátane udržania Iránu pod kontrolou.

Lapid tiež počas stretnutia v New Yorku poďakoval Erdoganovi za spravodajskú spoluprácu v súvislosti s iránskymi plánmi na útoky na izraelských občanov v Turecku a spomenul otázku nezvestných a zajatých Izraelčanov.

Lídri diskutovali aj o spolupráci v oblasti energetiky, pričom Erdogan vyjadril záujem Turecka pripojiť sa k izraelským podmorským náleziskám zemného plynu v Stredozemnom mori.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jicchak HerzogRecep Tayyip ErdoganYair Lapid