Strana PS navrhuje príspevok na bývanie, čerpať by mohlo takmer pol milióna ľudí, bude však adresný

Progresívne Slovensko
Podpredsedníčka hnutia Progresívne Slovensko Irena Bihariová. Foto: www.facebook.com

Z príspevku na bývanie, ktorý navrhuje hnutie Progresívne Slovensko (PS), by mohlo čerpať až 490-tisíc ľudí. Príspevok by dorovnával zdokladované náklady na bývanie, ak prevyšujú 30 % príjmu domácnosti. S vysokými nákladmi chce pomôcť nízkopríjmovým domácnostiam, príspevok bude adresný, myslí si podpredsedníčka hnutia Lucia Plaváková.

Obracajú každé euro

Návrh na februárovú schôdzu predložil poslanec a podpredseda PS Tomáš Valášek.

Verím, že si poslanci a poslankyne uvedomujú, že sú tu státisíce ľudí, ktorým po zaplatení bývania nezostanú peniaze na základné životné potreby. Najmä teraz, keď všetky náklady zdražujú a mnoho domácností obracia každé euro, je potrebné im pomôcť,” spresnil Valášek.

Hranica chudoby

So stúpajúcimi cenami energií a rastúcimi cenami sa čoraz viac ľudí ocitá na hranici chudoby. Súčasné možnosti poberania príspevku sú veľmi obmedzené a drvivá väčšina domácností na hranici chudoby naň nemá nárok, hoci bývanie predstavuje priveľkú položku v ich rozpočte. Toto chceme zmeniť,” vyhlásila Plaváková.

Plošné rozdávanie peňazí

Išlo by o pomoc adresnú a zastropenú hornou hranicou nákladov, aby sme predišli rôznym špekuláciám a plošnému rozdávaniu peňazí. Tento typ populizmu sme videli u predchádzajúcich vlád vo forme rôznych balíčkov, ktoré sa ukázali mimoriadne neefektívne. My navrhujeme, aby pomoc smerovala skutočne tým, ktorí ju potrebujú,” uzavrel odborník na sociálne politiky Tomáš Hellebrandt.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia PlavákováTomáš Valášek
Firmy a inštitúcie PS Progresívne Slovensko