Rusi podnikli desiatky útokov na Chersonskú oblasť, ukrajinské mestá plánovane vypínajú dodávky elektriny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vojna na Ukrajine, Cherson
Personál na pôrodnici v nemocnici v Chersone. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 5. decembra 15:31

Energetická situácia na Ukrajine je podľa štátnej energetickej spoločnosti Ukrenerho stále zložitá. Rusko v ostatných týždňoch vojny na Ukrajine úmyselne útočí na tamojšiu energetickú infraštruktúru a miestne úrady bojujú s udržaním elektriny, vody a mobilného pripojenia.

Nárast spotreby elektriny

Ukrajinské mestá v priebehu pondelka opäť plánovane vypínajú dodávky elektrického prúdu. Starosta Kyjeva Vitalij Kličko na komunikačnej platforme Telegram sľúbil, že neplánovaných výpadkov bude čo najmenej. „Kyjev sa vráti k stabilizačným vypnutiam podľa plánu,“ uviedol Kličko. Informuje o tom web The Guardian.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ukrenerho v pondelok uviedla, že cez víkend „bolo možné použiť minimálny počet núdzových odstávok“, čiastočne pre zvýšenie kapacity jadrových elektrární. Firma tiež zaznamenala nárast spotreby elektriny „v dôsledku začiatku týždňa a poklesu teplôt v celej krajine“. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Bombardovanie Chersonu

Ruské útoky na kritickú infraštruktúru minulý týždeň poľavili, ale Ukrenerho má stále problém znovu uviesť poškodené zariadenia do prevádzky.

Ruské sily v nedeľu bombardovali ukrajinskú Chersonskú oblasť 46-krát. Uviedol to v nedeľu večer na komunikačnej platforme Telegram zástupca šéfa kancelárie ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko. „V priebehu tohto dňa okupanti bombardovali región 46-krát mínometmi, tankmi, delostrelectvom a raketometmi. Zničili obytné a ďalšie budovy,“ uviedol Tymošenko s odvolaním sa na informácie od mestskej rady v Chersone.

Podľa poradcu ukrajinského ministerstva vnútra Antona Geraščenka pri útokoch zomrela 65-ročná žena. Informuje o tom web The Guardian.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Kyrylo TymošenkoVitalij Kličko