Putinov „šéfkuchár“ priznal, že je zakladateľom žoldnierskej organizácie Wagnerova skupina

Russian President Vladimir Putin attends a meeting via a video conference link at the Novo-Ogaryovo state residence, outside Moscow, Russia
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: archívne, Michail Klimentjev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP.

Ruský oligarcha Jevgenij Prigožin priznal, že v roku 2014 založil súkromnú vojenskú spoločnosť známu ako Wagnerova skupina. Doteraz roky popieral spojenie s touto žoldnierskou organizáciou. Informuje o tom portál cnn.com.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Prigožin, ktorý je Kremľu taký blízky, že je označovaný za Putinovho šéfkuchára, v pondelok na sociálnych médiách zverejnil vyhlásenie prostredníctvom svojej firmy Concord, ktoré sa začína slovami: „Poďme krátko ku koreňom“. V dlhom vyhlásení povedal, že katalyzátorom pre založenie Wagnerovej skupiny bolo v roku 2014 separatistické hnutie v Donbase na východe Ukrajiny podporované Ruskom.

Na otázku, prečo prestal popierať spojenie s Wagnerovou skupinou, Prigožin povedal: „Dlho som sa vyhýbal úderom mnohých oponentov s jedným hlavným cieľom, aby neboli obviňovaní títo chlapci, ktorí sú základom ruského patriotizmu“. Podľa pozorovateľov Wagnerova skupina často koná ako neoficiálna ruka ruskej zahraničnej politiky, hoci žoldnierska aktivita je v Rusku technicky nelegálna.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jevgenij PrigožinVladimir Putin