Progresívne Slovensko bojuje za rodiny LGBTI ľudí, vyzvalo koalíciu na zavedenie inštitútu partnerstva pre všetky páry

Svadba, lesbičky, LGBTI
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Mimoparlamentná strana Progresívne Slovensko (PS) vyzvala koaličné strany, aby zabezpečili ochranu rodín LGBTI ľudí a predložili do parlamentu návrh na zavedenie inštitútu partnerstva pre všetky páry. Strana sa tak vyjadrila pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti homo, bi, trans a intersexfóbii (IDAHOBIT). V tlačovej správe o tom informoval hovorca PS Radovan Choleva.

Ignorácia párov rovnakého pohlavia

„Kým sa vládni predstavitelia hádajú, či a ako finančne prispejú rodinám, tak rodiny párov rovnakého pohlavia ignorujú úplne. Pri poskytovaní poradenstva pre LGBTI ľudí sa už dlhé roky opakovane stretávam s túžbou párov dosiahnuť právnu ochranu a uznanie ich zväzku. Slovensko im však dlhodobo túto ochranu odopiera a vystavuje ich zbytočnému stresu, vylúčeniu a pretrvávajúcej homofóbii,“ uviedla podpredsedníčka PS Lucia Plaváková.

Keď PS koncom augusta minulého roka predložilo do parlamentu návrh zákona o životnom partnerstve, koaliční poslanci a poslankyne podľa Plavákovej kritizovali, že ich na šesť mesiacov zablokovali a oddialili dohodu v koalícii.

Strana boj nevzdáva

„Medzičasom prešlo viac ako osem mesiacov, takže verím, že dohodu už dávno majú a návrh môžu predložiť na najbližšiu schôdzu parlamentu. Samozrejme, sme pripravení im v tom akokoľvek pomôcť,” doplnila Plaváková.

V prípade, že koalícia nepredloží zákon o životnom partnerstve, urobí tak opäť PS. „Boj za rodiny párov rovnakého pohlavia nevzdávame a naďalej budeme tlačiť na vládnu koalíciu, aby sa konečne rozhýbala. Nie je to o ideológii, ale o pomoci konkrétnym ľuďom, našim priateľom, kolegyniam, deťom, či rodinným príslušníkom. Je najvyšší čas posunúť Slovensko aj v tejto téme do 21. storočia a priblížiť sa vyspelým krajinám Európskej únie, uzavrel predseda PS Michal Šimečka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia PlavákováMichal ŠimečkaRadovan Choleva
Firmy a inštitúcie Európska úniaPS Progresívne Slovensko