Pre zvyšujúce sa násilie v Sýrii boli prerušené aj humanitárne práce, v ohrození sú tisíce civilistov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
americkí vojaci, Sýria
Americké jednotky sa začali sťahovať z oblastí pozdĺž hraníc s Tureckom. 7. október 2019. Foto: SITA/ANHA via AP

Ankara uvádza, že turecká armáda pri útokoch zabila 109 Kurdov. Viaceré svetové médiá však tento údaj spochybňujú a uvádzajú, že obetí bolo našťastie menej.

Na severovýchode Sýrie, kde spustilo Turecko leteckú aj pozemnú ofenzívu proti Kurdom, žije vo vzdialenosti do piatich kilometrov od tureckej hranice až 450-tisíc civilistov, a všetci sú ohrození bojmi.

„Civilisti sú v ohrození, keďže násilie sa stupňuje a humanitárne práce boli prerušené,“ uviedlo vo štvrtok v spoločnom vyhlásení 14 medzinárodných humanitárnych organizácií vrátane Lekárov bez hraníc, britskej mimovládky Oxfam či Nórskej rady pre utečencov.

Humanitárne organizácie vyzvali obe strany, aby postupovali „s maximálnou opatrnosťou a v prvom rade dbali na ochranu civilistov“. Turecko v stredu spustilo dlhšie avizované pozemné aj letecké útoky na Kurdov na severovýchode Sýrie, ktorých označuje za teroristov.

Sľuby Kurdom

Spusteniu ofenzívy predchádzalo pondelňajšie vyhlásenie amerického prezidenta Trumpa, ktorý po telefonáte s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom oznámil, že Spojené štáty stiahnu svojich vojakov z území, na ktoré Turecko plánuje zaútočiť.

Kurdi a mnohé svetové médiá to vzápätí označili za zradu, keďže USA Kurdom donedávna sľubovali, že ich za odmenu za to, že výrazne prispeli k porážke Islamského štátu, ochránia pred prípadnou tureckou agresiou.

Ankara v piatok informovala, že turecká armáda pri útokoch zabila 109 údajných „teroristov“, viaceré svetové médiá však s odvolaním sa na situáciu na mieste tento údaj spochybnili s tým, že obetí bolo výrazne menej a Turecko chce pravdepodobne len ukázať, ako vo svojich útokoch „napreduje“.

Väznenie bez dôkazov

Niekoľko obetí odvetnej streľby zo strany kurdských bojovníkov hlásila aj turecká strana. Erdoganov režim Kurdov dlhé roky paušálne – a v drvivej väčšine prípadov bez dôkazov – označuje za teroristov, bojuje proti nim a zatvára ich do väzenia.

Erdogan dal pred niekoľkými rokmi pozatvárať dokonca aj väčšinu popredných politikov tureckej Ľudovej demokratickej strany (HDP), združujúcej Turkov aj Kurdov.

Ide pritom o tretiu najsilnejšiu politickú stranu v krajine a o terorizme nemôže byť v jej prípade ani reči, keďže jej hlavnými motívmi sú nenásilie a mierové spolužitie všetkých častí tureckej spoločnosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald TrumpRecep Tayyip Erdogan