V Podpoľaní hľadali medvedicu s ochranármi aj miestni poľovníci, ešte ju nenašli

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Predstavitelia samosprávy, poľovníci a ochranári počas tlačovej konferencie po zasadnutí Koordinačnej rady Biosférickej rezervácie Poľana v budove Poľnohospodárskeho družstva v Očovej
Foto: archívne, SITA/Jakub Julény

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany Slovenskej republiky (Zásahový tím ŠOP SR) pokračoval v piatok 7. októbra v dohľadávaní postrelenej synantropnej medvedice na Podpoľaní aj v spolupráci s miestnymi poľovníkmi z Poľovnej organizácie Kaľamárka – Detva.

Medvedicu nenašli, oblasť však bude podľa informácií hovorkyne ŠOP Kristíny Bockovej naďalej monitorovaná a verejnosť bude informovaná prostredníctvom miestnej samosprávy.

Osadené fotopasce

Medvedica sa nevyskytuje v blízkosti obývaných oblastí a predmetná lokalita, ako aj širšie okolie, budú monitorované štátnymi ochranármi a tiež miestnymi poľovníkmi. V teréne budú pre zvýšenú bezpečnosť osadené fotopasce.

Problémovej medvedici sa v stredu 5. októbra pri zásahu v lokalite Stavanisko pri mesta Detva podarilo ujsť do lesa, kde ju následne Zásahový tím ŠOP SR spolu s cvičeným poľovným psom dohľadával viac ako 11 hodín.

Zásahový tím ŠOP SR

V piatok 7. októbra Zásahový tím ŠOP SR v dohľadávaní pokračoval v spolupráci s ôsmimi členmi miestnej Poľovníckej organizácie Kaľamárka-Detva a štyrmi skúsenými poľovnými psami.

O udalosti boli informovaní aj zástupcovia miestnej samosprávy, Policajný zbor SR ako aj Správa Chránenej krajinnej oblasti Poľana. Problémová medvedica však ani po 3 dňoch intenzívneho pátrania nebola nájdená.

Vyzýva obyvateľov a turistov

ŠOP SR preto vyzýva obyvateľov a turistov, aby boli pri pohybe v predmetnej lokalite nanajvýš opatrní a dbali na svoju bezpečnosť. Problémová medvedica, ktorú sa Zásahový tím ŠOP SR rozhodol odstrániť, pravidelne navštevovala blízke záhrady a ovocné sady so sezónnym ovocím a zároveň spôsobovala škody aj na hospodárskych zvieratách a hydine.

Na Poľane sú dlhodobo problémy spôsobené aj tým, že vnadenie medveďov z dôvodu fotografovania a kŕmenia zveri vyvolalo návyk šeliem na ľudský pach a ľudskú potravu.

Členovia Zásahového tímu od apríla tohto roku vykonali v oblasti vyše 69 výjazdov na základe podnetov občanov a 72 hliadkových činností. Pod Poľanou boli z populácie odstránené 2 problémové jedince, a to v lokalitách Dúbravy-Iviny a Očová-Kalinovec.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ŠOP Štátna ochrana prírodyZásahový tím pre medveďa hnedého