Prešov opätovne upozorňuje na nebezpečný únik soľanky, hrozí ekologická havária

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
PREŠOV: Otvorenie zimného štadióna Ice Aréna
Primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová. Foto: SITA/Viktor Zamborský
  • aktualizované 6. júla 20:22

Mesto Prešov opätovne upozorňuje na nebezpečný únik soľanky na ložisku soli Prešov – Soľná Baňa, pre ktorý podľa samosprávy hrozí ekologická havária.

Na potrebu akútneho riešenia situácie upozornila v stredu na pracovnom stretnutí primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová, podľa ktorej sa dlhodobým prehliadaním a neriešením problému s únikom soľanky z vrtov v dobývacom priestore Solivarov zo strany štátu stav neustále zhoršuje.

Ako informovala tlačová referentka Mestského úradu v Prešove Lenka Šitárová, v dobývacom priestore Prešov I – Solivary dochádza výtokmi soľanky z jednotlivých vrtov na povrch k nepriaznivým ekologickým vplyvom na životné prostredie.

Dlhodobo neriešený problém

„Dobývací priestor sa navyše nachádza pri obytnej zóne, preto je nevyhnutné túto situáciu naliehavo a urgentne riešiť,“ upozornila Šitárová. Podľa mesta v prípade, že sa čoskoro nezačne s likvidáciou banských diel, môže dôjsť k rozsiahlej ekologickej havárii.

Únik soľanky do terénu môže podľa samosprávy viesť k devastácii terénu, k namoknutiu nadložných hornín a deštrukcii terénu. Hrozí aj vytekanie soľanky do vodných tokov a devastácia flóry a fauny. Pri vysokom tlaku vo vrte dôjde k úniku soľanky aj po tektonických poruchách a k ďalšiemu prepájaniu kaverien v podzemí, čo môže viesť k ich prepojeniu so šachtou Leopold. Znamenalo by to poškodenie tohto banského diela, ktoré je evidované ako národná kultúrna pamiatka.

„V neposlednom rade môže dôjsť aj k ohrozeniu života, zdravia a majetku občanov, vzhľadom na to, že pozemky v dobývacom priestore vlastnia fyzické osoby,“ doplnila tlačová referentka.

Ako uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová, na problém vytekania soľanky z vrtov na povrch opätovne upozorňovala už predošlú vládu.

„Mnohé rokovania s vtedajším prezidentom Andrejom Kiskom či vtedajším premiérom Robertom Ficom však nepriniesli reálne a efektívne riešenie tohto problému. Vrty sú skorodované, pôda sa postupne prepadáva a na tomto mieste naozaj hrozí ekologická havária. Je nutné túto situáciu okamžite riešiť, preto sa opäť obraciam na príslušné štátne inštitúcie, aby boli súčinné a pomohli mestu Prešov jednak ochrániť zdravie a majetok občanov, ako aj zabrániť deštrukcii terénu a samotnej národnej kultúrnej pamiatky,“ informovala Turčanová.

Dôsledok činnosti z minulosti

Ako pre agentúru SITA uviedlo ministerstvo hospodárstva (MH), v prípade vytekania soľanky z vrtov na lokalite Solivar ide o dôsledok priemyselnej činnosti z minulosti.

„Jej pôvodný prevádzkovateľ zanikol a súčasný majiteľ vrtov je nečinný. V takýchto prípadoch sa následky riešia v režime sanácie environmentálnej záťaže,“ uviedol rezort hospodárstva, ktorý bol v tejto veci oslovený Ministerstvom životného prostredia (MŽP) s požiadavkou na návrh technického riešenia, ktoré im bolo doručené 22. júna. „V ďalšej fáze by MŽP malo vyhlásiť a riešiť lokalitu ako ekologickú záťaž,“ dodalo ministerstvo.

Ministerstvo životného prostredia dodalo, že pôdu pravdepodobne poškodzuje zanedbaný dobývací priestor, ktorý spadá pod gesciu ministerstva hospodárstva.

„Aj keď MŽP nie je v danej veci kompetentným orgánom, je pripravené poskytovať MH plnú súčinnosť. MŽP je presvedčené, že optimálne riešenie situácie vznikne ako výsledok vzájomných rokovaní rezortov hospodárstva a pôdohospodárstva. Inštitúcie MŽP budú pripravené poskytnúť okamžitú súčinnosť v prípade potreby. Envirorezort situáciu sleduje v takom rozsahu, aby znečistenie neohrozilo neďaleký potok,“ uviedol pre agentúru SITA rezort životného prostredia.

Od roku 2010 sa v dobývacom priestore nevykonáva žiadna banská činnosť. Napriek zabezpečeniu vrtov však dochádza v súčasnosti k výtokom soľanky z jednotlivých vrtov na povrch. Úniky sú spôsobené jednak koróziou hláv vrtov, poškodzovaním hláv vrtov, ako aj procesmi, ktoré aj naďalej prebiehajú vo vylúhovaných priestoroch vrtov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrea TurčanováAndrej KiskaLenka ŠitárováRobert Fico
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SR