Kvietikov advokát sa obul do prokurátora, na hlavnom pojednávaní kritizoval "spresnenie" obžaloby v prípade Dobytkár

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry po skončení hlavného pojednávania v kauze Dobytkár v utorok (25. októbra) odovzdal senátu Špecializovaného trestného súdu a obhajcom „spresnenie” obžaloby. Informoval o tom obhajca obžalovaného Martina Kvietika Dušan Ivan.

Nezákonný postup prokurátora

Ako ďalej povedal, „spresnenie” obžaloby pritom nie je upravené v trestnom poriadku a taký procesný inštitút trestnoprávne predpisy nepoznajú.

Prokurátor tým podľa advokáta postupuje v rozpore aj s ústavou, ktorá umožňuje štátnym orgánom len také postupy, ktoré sú zákonom dovolené.

„Ide o bezprecedentný postup prokurátora, ktorým priznáva zjavnú skutkovú a právnu neudržateľnosť narýchlo spísanej, nezrozumiteľne a nelogicky formulovanej obžaloby spred viac ako roka,“ skonštatoval Ivan s tým, že v tomto „spresnení” prokurátor aj vo vzťahu k Martinovi K. upravuje a mení obžalobu, nakoľko objektívne dôkazy už ani z prípravného konania pôvodnú obžalobu nepotvrdzovali. „Týmto mám zato, že ide o neodborný a zároveň neúčinný pokus napraviť vážne chyby obžaloby,“ dodal advokát.

Korupcia na PPA

Úrad špeciálnej prokuratúry podal v kauze Dobytkár obžalobu ešte v auguste minulého roka na osem fyzických osôb a päť právnických osôb.

Konkrétne v kauze korupcie spojenej s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou (PPA) čelia obžalobe nitriansky podnikateľ Norbert Bödör, finančník Martin Kvietik, podnikateľ Peter Kuba, bývalý generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch, bývalý výkonný riaditeľ PPA Ľubomír Partika, veterinár Ľubomír Kropil, právnik Milan Kopriva a bývalý hlavný radca regionálneho úradu PPA vo Zvolene Viktor Miklas.

Jednotlivé skutky v obžalobe sa týkajú najmä korupčných trestných činov a obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Kropil priznal vinu

V rámci aktuálneho súdneho procesu čiastočne priznal spáchanie trestných činov nepriamej korupcie, resp. podplácania obžalovaný veterinár Ľubomír Kropil.

Trestné činy prijímania úplatku a legalizácie príjmov z trestnej činnosti poprel. Vinu vo všetkých skutkoch priznal obžalovaný bývalý hlavný radca regionálneho úradu PPA vo Zvolene Viktor Miklas.

Vyhlásenie obžalovaného Miklasa o vine súd prijal a vyhlásil, že dokazovanie sa v jeho prípade nevykoná a súd bude rokovať iba o výroku o treste. Zvyšní obžalovaní vinu popierajú.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj KožuchĽubomír KropilĽubomír PartikaMartin KvietikMilan KoprivaNorbert BödörPeter KubaViktor Miklas
Firmy a inštitúcie PPA Pôdohospodárska platobná agentúraŠpecializovaný trestný súd SR