Kontroverzná vyhliadková veža na Štrbskom Plese je už otvorená pre verejnosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tatras Tower, vyhliadková veža
Vyhliadková veža Tatras Tower. Foto: www.facebook.com

Na Štrbskom Plese už pre verejnosť otvorili 53-metrovú kontroverznú vyhliadkovú vežu. Je jednou z najvyšších v Európe.

Už od začiatku jej výstavby v júni 2019 ju sprevádzali negatívne reakcie nielen zo strany miestnych. Petíciu za zrušenie výstavby v minulosti podpísalo viac ako 8-tisíc ľudí.

Stavbu skolaudovali

Veľký rozruch vyvolala začiatkom tohto roka informácia o zmene pôvodného zámeru.

Investor veže, popradská spoločnosť High Tatras Tower, s. r. o., totiž priestor určený pôvodne na zriadenie múzea Tatranského národného parku, pričlenil k prevádzke reštauračných služieb.

Zmeny časti stavby investorovi dodatočne povolil v januári Stavebný úrad v Štrbe a skolaudoval ju. Zákonnosť kolaudácie vyhliadkovej veže na Štrbskom Plese mala preveriť Generálna prokuratúra SR.

Investor tvrdí, že náučná a vzdelávacia funkcia veže ostáva zachovaná v plnom rozsahu a aj naďalej má byť nosným prvkom.

Zmeny nepopreli

„Plánované múzeum ostáva v koncepte náučného prínosu veže Tatras Tower zachované v aktualizovanej forme, pričom edukatívny charakter veže je rozšírený aj o ďalšie moderné, interaktívne vzdelávanie a atrakcie,“ informovala v minulosti spoločnosť.

Zmeny nepoprela, no tie sú podľa nej vzhľadom na veľkosť a povahu stavby relatívne nepatrné.

Stavba je umiestnená v Areáli snov v Mlynickej doline, jej kapacita je 492 osôb. Ambíciou projektu malo byť podľa popradskej spoločnosti sprístupniť a priblížiť výhľady aj pre tých, ktorým sú výhľady z tatranských štítov nedostupné.

Súčasťou veže je 61 metrov dlhý suchý tobogán, pochôdzna sieť a presklená lávka. Ako investor informuje na svojej internetovej stránke, atrakcia je otvorená od utorka 20. apríla.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať