Europoslanec Wiezik zavaril Sulíkovi, jeho ministerstvo nahlásil v Bruseli pre ignoráciu ekologickej katastrofy na rieke Slaná

Michal Wiezik
Člen hnutia Progresívne Slovensko a europoslanec Michal Wiezik. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

Poslanec Európskeho parlamentu (EP) Michal Wiezik (PS/RE) podáva na Európsku komisiu sťažnosť pre nečinnosť kompetentných orgánov pri ekologickej katastrofe na rieke Slaná. V tlačovej správe o tom informovala asistentka europoslanca Zuzana Palušáková.

Rieka zomiera priamo pred našimi očami

Europoslanec poukazuje na vytekajúcu banskú vodu, ktorá pochádza zo železorudnej bane v areáli bývalého banského podniku Siderit v obci Nižná Slaná (okres Rožňava).

„Už skoro tri mesiace sa na Slovensku pozeráme na ekologickú katastrofu v priamom prenose. Rieka pred našimi očami zomiera, ohrozené je životné prostredie, biodiverzita a zdroje pitnej vody. Napriek tomu sa situácia nezlepšuje,“ konštatuje Wiezik.

Úrady opäť nekonajú

Za zodpovedného za túto škodu označuje správcu ložiska sideritových rúd Nižná Slaná, ktorým je štátny podnik Rudné bane a jeho zriaďovateľom je Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR).

Wiezik tvrdí, že aktuálny stav rieky je výsledkom nečinnosti kompetentných orgánov, ako aj to, že ministerstvá si tento problém prehadzujú medzi sebou.

„Vláda po viac ako dvoch mesiacoch síce uvoľnila na vyriešenie ekologickej katastrofy 200-tisíc eur, no technické riešenie je stále v nedohľadne. Zdravie ľudí a život v rieke je dnes už viac ako ohrozený,“ uzatvára poslanec EP.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michal Wiezik
Firmy a inštitúcie Európska komisia (EK)MH Ministerstvo hospodárstva SR