Sme rodina - Boris Kollár podporili vyvlastňovací zákon ako menšie zlo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Poslanec a predseda parlamentného výboru pre regionálny rozvoj Boris Kollár. Foto: SITA/Peter Maďar.

Parlament prelomil prezidentovo veto zákona o vyvlastňovaní pozemkov pre stavbu diaľnic aj vďaka hlasom poslancov strany Sme rodina – Boris Kollár.

Ako po sobotňajšej programovej konferencii Kollár uviedol, zákon nepovažuje za dobrý. „Bolo však len zlé a horšie riešenie,“ skonštatoval predseda strany. Neprijatie zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest by totiž podľa Kollára spôsobilo nárast výdavkov zo štátneho rozpočtu. Jednak by štát musel platiť pokutu 30 mil. eur koncesionárovi stavby, jednak by musel platiť premrštené ceny, ktoré za pozemky pýtajú niektorí majitelia.

Podľa Kollára však ide o špekulantov, organizovanú skupinu, ktorá rovnaký postup zvolila už pri výstavbe automobilky Jaguar v Nitre.

„Chceli sme poslať odkaz vypaľovačom štátu, že stačilo, toto nebudeme tolerovať,“ povedal Kollár. Podľa neho niektorí majitelia pozemkov žiadajú 120 eur za meter štvorcový, kým bežná cena, za ktorú sa pozemky predávali, bola 12 eur.

Vyvlastňovaniu pozemkov má pomôcť zavedenie predbežnej držby

Vláda novelou zákona reagovala na situáciu pri príprave výstavby diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 v okolí Bratislavy, kde pre meškanie s výkupom pozemkov hrozí štátu vysoká pokuta od koncesionára projektu. Zostáva vykúpiť 0,5 percenta pozemkov, ktoré chce desiatka majiteľov podľa rezortu dopravy predať za neprimeranú cenu, čo by znamenalo pre štát navyše výdavky za niekoľko desiatok miliónov eur. Za výkup pozemkov pod D4 a R7 už štát vyplatil vyše tristo miliónov eur.

Vyvlastňovaniu pozemkov pre diaľnice má podľa ministerstva dopravy a výstavby pomôcť zavedenie nového právneho inštitútu predbežnej držby, ktorý pred ukončením vyvlastňovacieho procesu umožní vykonávať vopred vymedzené a odstrániteľné práce v nevyhnutnom rozsahu.

Poslanci parlamentu novelu schválili a prezident Andrej Kiska ju vetoval. Novela zákona podľa hlavy štátu totiž predstavuje významný zásah do základného práva vlastniť majetok. Argumentáciu rezortu dopravy ako predkladateľa i praktické dôvody na schválenie zákona preto považuje za „nedostatočné a neobhájiteľné“. Národná rada SR však ešte v ten istý deň novelu opätovne schválila.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia