Dopravná nehoda či škodová udalosť? Nastane zmena a pri incidentoch len s hmotnou škodou nebude treba volať políciu

Nehoda, škodová udalosť, havária
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Dopravné incidenty, pri ktorých nastane len hmotná škoda v akejkoľvek výške, sa od júna nebudú považovať za dopravnú nehodu, ale len za škodovú udalosť.

Vyplýva to z navrhovanej novely zákona o cestnej premávke od koaličných poslancov Lukáša Kyselicu a Jany Majorovej Garstkovej obaja OĽaNO), Radovana Slobodu a Miroslava Žiaka (obaja SaS) a Miloša Svrčeka (Sme rodina), ktorú v stresu odobrila vláda.

Zbytočnému blokovaniu cesty je koniec

Tá totiž ruší ustanovenie, podľa ktorého je incident so škodou prevyšujúcou jedenapolnásobok väčšej škody podľa Trestného zákona (suma 3 990 eur) dopravnou nehodou. Toto podľa predkladateľov umožní účastníkom dopravnej nehody plne využiť právo si vec vybaviť náhradou škody cez poisťovňu, a to aj bez prítomnosti policajta na mieste.

„Uvedeným sa odstráni zbytočné blokovanie a obmedzovanie plynulosti cestnej premávky až do príchodu policajta na miesto udalosti,“ konštatujú predkladatelia.

Ak by niektorý z účastníkov udalosti trval na príchode policajta na miesto a ten zistí, že sú splnené všetky zákonné podmienky pre škodovú udalosť, nebude potrebná rozsiahla dokumentácia udalosti ako dopravnej nehody Tým sa takisto podstatne zníži zbytočné blokovanie a obmedzovanie plynulosti cestnej premávky.

Obdobnú úpravu majú aj iné štáty

Ministerstvo vnútra, ktoré kabinetu odporučilo návrh novely schváliť, v tejto súvislosti konštatuje, že obdobnú úpravu možno nájsť aj v okolitých štátoch.

„Napríklad v Maďarsku klasifikácia dopravnej nehody závisí od miery ublíženia na zdraví spôsobenej vinníkom nehody, bez ohľadu na stupeň materiálnej škody,“ uvádza rezort.

V Rakúsku sa zase podľa ministerstva povinnosť oznámiť dopravnú nehodu, pri ktorej bola spôsobená len hmotná škoda, na najbližšej policajnej stanici, nevzťahuje na osoby, ktoré si navzájom poskytli svoje mená a adresy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Majorová GarstkováLukáš KyselicaMiloš SvrčekMiroslav ŽiakRadovan Sloboda
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SR