Diaľničiari spustili súťaž na vybudovanie nového mýtneho systému, podmienkou je dodanie na kľúč

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Kým domáci vodiči osobných automobilov, motocyklov a autobusov platia mýto cez štátnu aplikáciu e-Toll, zahraniční si musia diaľničný lístok zakúpiť v predstihu cez systém Autopay. Elektronické mýto, mýtna brána, mýtny systém
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) vyhlásila v utorok verejnú súťaž na vybudovanie nového mýtneho systému na Slovensku v hodnote 60 miliónov eur bez DPH.

Ako informoval na tlačovej besede podpredseda predstavenstva a riaditeľ úseku spoplatnenia a informačných technológií NDS Jaroslav Ivanco, ponuky alebo žiadosti o účasť na verejnej súťaži môžu spoločnosti predkladať do 31. marca 2021. Dodávateľ má odovzdať komplexnú dodávku na kľúč, pričom dĺžku jej dodania určili diaľničiari na 135 mesiacov.

Výherca musí poskytnúť aj školenie

Výherca by mal okrem vypracovania dokumentácie, dodávky, montáže, implementácie a integrácie so službami poskytovanými tretími osobami zabezpečiť aj vyskúšanie, zaškolenie obsluhy a uvedenie mýtneho systému do prevádzky.

Zároveň má zaistiť aj poskytovanie služieb technickej podpory EMS. Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal už avizoval, že nový elektronický mýtny systém bude prostredníctvom NDS v správe štátu a bude finančne efektívnejší ako ten doterajší.

Dve etapy

Lehota realizácie zákazky je rozdelená do dvoch etáp. Do prvej etapy patrí realizácia, ktorej plnenie sa bude realizovať od podpisu zmluvy do 31. decembra 2022. Druhá etapa sa týka prevádzky, ktorej plnenie sa bude realizovať od 1. januára 2023 do 31. decembra 2027, prípadne pri uplatnení opcie do 31. decembra 2032.

V hodnote zákazky je podľa diaľničiarov zahrnutá aj hodnota všetkých opcií v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní, pri ktorých je možné vopred stanoviť predpokladanú hodnotu zákazky. Predpokladaná hodnota zákazky, teda bez opcií, je 38 miliónov eur bez DPH.

NDS pripomína, že cena nie je jediným kritériom výberu, ďalšie kritériá sú uvedené len v súťažných podkladoch.

Vyhlásia ďalšie tendre

NDS očakáva veľký záujem o verejnú súťaž zo strany IT firiem. Obálky s ponukami sa budú otvárať koncom marca 2021. Vyhodnocovanie tendra sa však podľa Jaroslava Ivanca môže natiahnuť do konca 2021.

Hlavnými kritériami súťaže sú cena a rýchlosť, potom nasleduje technologické kritérium. Pre diaľničiarov je dôležité, aby sa tender nepredražil. Záujemcovia majú mať aj hlavného manažéra projektu, hlavného architekta projektu a manažéra pre kybernetickú bezpečnosť s trojročnými skúsenosťami.

NDS plánuje v januári 2021 vyhlásiť aj súťaž na palubné jednotky a zákaznícke služby, a následne na apríl 2021 pripraví vyhlásenie verejného obstarávania na kontrolu výberu mýta.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej DoležalJaroslav Ivančo
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRNDS Národná diaľničná spoločnosť