ČESMAD Slovakia tiež zvažuje blokádu, ak sa situácia na hraniciach s Českom nezlepší

Hraničné kontroly
ČESMAD Slovakia tiež zvažuje blokádu, ak sa situácia na hraniciach s Českom nezlepší Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Združenie cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia zvažuje pritvrdiť a protestovať formou blokády, ak sa situácia na vstupe do Českej republiky stabilne nezlepší. Ako v stredu informovalo, vníma nespokojnosť dopravcov a tiež veľmi slabé napredovanie v riešení situácie v súvislosti s kontrolami na českej strane spoločnej štátnej hranice.

Máme podporu mnohých členov, prisľúbené vozidlá. Ak budeme protestovať, budeme maximálne zodpovední, a zrealizujeme blokádu tak, aby bol dopad na kolegov, občanov a bezpečnosť cestnej premávky čo najmenší. Zároveň však tak, aby si zodpovední uvedomili, že situáciu naozaj treba vyriešiť,“ upozornil prezident ČESMAD Slovakia Pavol Piešťanský.

Skrátenie čakania pri vjazde do Česka pre vozidlá dopravných firiem musí podľa šéfa združenia zostať absolútnou prioritou. „Je dôležité, aby avizované opatrenia na českej strane na zlepšenie priechodnosti hraníc mali aj udržateľný dopad,“ tvrdí.

Združenie je otvorené diskusii na európskej úrovni

Združenie ponúka konštruktívnu súčinnosť jednotlivým zložkám štátu na oboch stranách rieky Moravy, ako aj prenesenie diskusie v prípade potreby na európsku úroveň.

Partnerské združenie ČESMAD Bohemia po našej spoločnej diskusii apelovalo na stretnutí s českým ministerstvom dopravy a vnútra na posilnení a zrýchlení kontrol na českej strane, ktoré sa aj zrealizovalo,“ podotkol Piešťanský.

Dopravcovia trvajú na zrušení hraničných kontrol

ČESMAD Slovakia už skôr požiadal Ministerstvo vnútra SR, aby voči českej strane vyvinulo úsilie o čo najskoršie zrušenie kontrol na hraniciach a aby boli zriadené pre nákladné vozidlá tzv. zelené pruhy, ako vznikli na slovenskej strane. Polícia posilnila na rizikových úsekoch diaľnice D2 hliadky na zabezpečenie plynulosti cestnej premávky a zriadila špeciálne dopravné značenie najmä pri výjazdoch z diaľnice.

Združenie sa zároveň obrátilo aj na Stále zastúpenie SR pri Európskej únii v Bruseli a Európsku komisiu, Národný inšpektorát práce požiadalo o predĺženie časov jázd pre zdržania na hraniciach, Ministerstvo dopravy a výstavby SR a ČESMAD Bohemia zas o intervenciu na Ministerstve dopravy ČR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol Piešťanský
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska úniaMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRMV Ministerstvo vnútra SRNárodný inšpektorát práceZdruženie cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia