Požiar skladu v Rovinke sa podarilo úplne zlikvidovať, minister Šimko poďakoval všetkým zložkám (foto+video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Požiar v Rovinke, hasiči
Foto: SITA, Petra Gáliková
  • aktualizované 23. júna 15:40

Požiar skladu v Rovinke v okrese Senec sa podarilo hasičom úplne zlikvidovať. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Katarína Križanová. Podľa nej hasiči vykonali záverečný prieskum požiariska a objekt odovzdali majiteľovi.

Na mieste udalosti boli v piatok prítomní aj zisťovatelia príčin vzniku požiaru z Požiarnotechnického a expertízneho ústavu ministerstva vnútra. „Dobrovoľní hasiči z DHZO Rovinka a Jelka zostávajú na mieste vykonávať monitoring,“ dodala Križanová.

Ľahko zranení hasiči

Informáciu o požiari v Rovinke prijali vo štvrtok 22. júna okolo 7:34. Plamene zachvátili sklad s polyetylénom a paletami, dym z požiaru sa neskôr rozšíril aj do okrajových častí Bratislavy.

Na mieste zasahovalo 183 hasičov so 66 kusmi hasičskej techniky. Požiar sa podarilo lokalizovať až podvečer, nakoľko zrútené konštrukcie bránili hasičom dostať sa do ohniska. Pri hasení požiaru sa ľahko zranilo osem hasičov.

Merali koncentráciu zlúčenín

Kontrolné chemické laboratóriá Civilnej ochrany v Nitre vykonali merania v 13 lokalitách vrátane miesta požiaru.

Zistili zvýšené koncentrácie oxidu uhoľnatého, oxidov dusíka a množstva zlúčenín, ktoré sú pri podobných požiaroch typické a nemali by negatívne ovplyvniť ľudí žijúcich v okolí.

Merania boli zamerané aj na zistenie prítomnosti prachových častíc, ktoré sa vďaka komínovému efektu v okruhu 10 kilometrov nenachádzali.

Vyjadrenie ministra vnútra

Ako doplnilo tlačové oddelenie Ministerstva vnútra SR, požiar v obci Rovinka si vyžiadal obrovský zásah HaZZ. „Len počas štvrtka zasahovalo 180 hasičov z Bratislavského, Trnavského a Nitrianskeho kraja vrátane dobrovoľných hasičov z okolitých obcí. V piatok ráno nastúpila ďalšia ranná zmena 21 profesionálnych hasičov a 10 dobrovoľných hasičov,“ uviedlo ministerstvo s tým, že v obci Rovinka v skladoch horelo 700 ton plastov a 1 500 drevených paliet.

Všetkým zasahujúcim sa poďakoval minister vnútra Ivan Šimko.
„Ďakujem všetkým zložkám ministerstva vnútra za mimoriadny náročný zásah, ktorý neuľahčovalo ani horúce letné počasie. Obrovská vďaka patrí všetkým za to, že likvidáciu požiaru zvládli a zvládajú s obrovským nasadením s prihliadnutím občana a ochrany jeho zdravia na prvom mieste. Už počas včerajšieho dňa som sa podrobne informoval o priebehu udalosti, ako aj o stave príslušníkov primárne HaZZ, ako aj o nameraných hodnotách v ovzduší,“ uviedol minister.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan ŠimkoKatarína KrižanováPavol Mikulášek
Firmy a inštitúcie HaZZ Hasičský a záchranný zborMV Ministerstvo vnútra SRPožiarnotechnický a expertízny ústav Ministerstva vnútra SR