Europoslanci na čele so Šimečkom žiadajú miernejšie tresty za marihuanu, o pomoc požiadali aj eurokomisiu

Marihuana
Europoslanci požadujú zníženie trestov za marihuanu. Foto: ilustračné, SITA/AP.

Šesť slovenských europoslancov vo štvrtok požiadalo Európsku komisiu (EK), aby preskúmala vysoké tresty, ktoré slovenské súdy udeľujú za držbu marihuany a za výrobu liečivých mastí z nej.

V tlačovej správe o tom informoval europoslanec Michal Šimečka (PS/RE), ktorý je spolu s Martinom Hojsíkom (PS/RE) iniciátorom listu. Pridali sa k nim Lucia Ďuriš Nicholsonová (ECR), Vladimír Bilčík (Spolu/EPP), Eugen Jurzyca (SaS/ECR) a Michal Wiezik (Spolu/EPP).

Drakonické tresty ničia životy ľudí

„Drakonické tresty za marihuanu na Slovensku zbytočne ničia životy ľudí a neprinášajú žiadne skutočné riešenia. Podľa našej právnej analýzy sú navyše v rozpore s princípmi proporcionality a predvídateľnosti, ako ich formulujú právne predpisy Európskej únie (EÚ),“ takto europoslanci zdôvodňujú žiadosť o spustenie konania voči Slovensku podľa článku 258 Zmluvy o fungovaní EÚ.

Europoslanci tvrdia, že ich cieľom je, aby ľudia na Slovensku nedostávali nezmyselné desaťročné či 20-ročné tresty za to, že „si zapálili pár džointov, alebo vyrábali z marihuany lekárske mastičky“.

EK má teraz podľa Šimečku možnosť prispieť k väčšej spravodlivosti pre Slovákov. Považuje za absurdné, že za držbu marihuany hrozia na Slovensku vyššie tresty ako za vraždu či sexuálne násilie.

Slovákom hrozí aj konfiškácia majetku

Europoslanci podotýkajú, že zvyšok EÚ už prikročil k miernejšej právnej úprave za držbu marihuany.

„Kým Rámcové rozhodnutie EÚ 2004/757 hovorí o trestoch za nelegálne pestovanie marihuany v rozmedzí jedného až troch rokov, v slovenských zákonoch máme sadzbu desať až 15 rokov. V prípade väčšieho rozsahu slovenským užívateľom dokonca hrozí až 25 rokov väzenia a konfiškácia majetku, ktorý ani nebol nadobudnutý v súvislosti s marihuanou,“ uvádza Šimečka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eugen JurzycaLucia Ďuriš NicholsonováMartin HojsíkMichal ŠimečkaMichal WiezikVladimír Bilčík