Dvojnásobnou vraždou v Moste pri Bratislave sa má zaoberať Špecializovaný trestný súd, podľa obhajcu ide o ďalší prieťah

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Súdy, súdnictvo, justícia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
  • aktualizované 25. apríla, 11:47 

Dvojnásobnou vraždou v Moste pri Bratislave z roku 2004 by sa mal zaoberať Špecializovaný trestný súd v Pezinku. Rozhodol o tom v utorok senát Okresného súdu Bratislava I. Ako uviedol predseda senátu Branislav Harabin, je zrejmé, že v tomto prípade by malo ísť o úkladnú vraždu. Podľa aktuálneho znenia Trestného poriadku patria úkladné vraždy do pôsobnosti ŠTS.

Nový predseda senátu

Okresný súd už raz rozhodol o postúpení prípadu na Špecializovaný trestný súd. Krajský súd v Bratislave tak vec vrátil naspäť, keďže okresný súd o postúpení veci rozhodol na neverejnom zasadnutí a nie na hlavnom pojednávaní.

Obhajca obžalovaného Branislava A. Milan Kuzma v tejto súvislosti zdôraznil, že skutok je z roku 2004, keď ŠTS iba vznikal. „Vznikal pre ekonomické kauzy a nie úkladné vraždy, takže príslušnosť tam ani nie je, ani nebude,“ skonštatoval s tým, že v inej veci v tomto zmysle rozhodol aj Najvyšší súd SR.

Kompetenčný spor

Kuzma doplnil, že utorkové rozhodnutie okresného súdu rešpektuje, ide však podľa neho len o ďalší prieťah. „Dnes sme boli pripravení na utajeného svedka a mohli sme začať pojednávať,“ dodal advokát.

V prípade, že by sa Špecializovaný trestný súd skonštatoval, že nie je príslušný vec prejednávať, môže vyvolať takzvaný kompetenčný spor. O ňom by rozhodoval Najvyšší súd SR.

Naposledy sa vo veci dvojnásobnej vraždy riadne pojednávalo v roku 2016, následne odišiel pôvodný predseda senátu do dôchodku. Spisový materiál si tak musel naštudovať nový predseda senátu.

V prípade, že v rámci trestného konania nastane zmena v senáte, musia obžalovaní so zmenou súhlasiť. Inak sa vykonané dokazovanie bude musieť pred súdom zopakovať.

Vražda v Moste pri Bratislave

Vražda mladej ženy a 10-ročného chlapca sa stala 29. decembra 2004 v Moste pri Bratislave. Obeťou mal byť podľa výsledkov vyšetrovania bývalý policajt Juraj G., otec chlapca a vtedajší partner zabitej ženy. Páchatelia však v aute omylom zastrelili dieťa a ženu. Vo veci boli pôvodne štyria obžalovaní, konkrétne odsúdený príslušník východoslovenského podsvetia Branislav A., a tiež Nikola P., Jozef B. a Karol M., ktorý je dlhodobo na úteku v zahraničí. Nikola P. je však momentálne v pozícii chráneného svedka.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SROkresný súd Bratislava IŠpecializovaný trestný súd v Pezinku