Čína chce odstrániť „chybné západné názory“ z právnického vzdelávania, zakázala aj „zženštilých“ mužov vo vysielaní

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Si Ťin pching
Čínsky prezident Si Ťin-pching. Foto: SITA/AP

Čína nariadila prísnejšie dodržiavanie diktátu vládnucej Komunistickej strany a vodcu Si Ťin-pchinga v právnickom vzdelávaní a požaduje, aby sa školy „postavili proti chybným západným názorom a odolali im“.

Západné spôsoby vládnutia

Nariadenie, ktoré vydali v nedeľu, týždeň pred začiatkom výročného zasadnutia čínskeho parlamentu, posilňuje vedúcu úlohu, ktorú v oblasti ideológie zohráva Si, v dokumente menovaný najmenej 25-krát.

Si, ktorý je už teraz najmocnejším čínskym lídrom za posledné desaťročia, si vlani zabezpečil tretie päťročné funkčné obdobie ako stranícky líder a zrušil časové obmedzenia na výkon prezidentskej funkcie, čo mu v podstate umožňuje vládnuť doživotne.

Podobné smernice vydali už aj v minulosti a študentov nabádali, aby nahlasovali profesorov, ktorí sa pozitívne vyjadrujú o západných spôsoboch vládnutia.

Hlavné otázky dobra a zla

Najnovšia smernica Hlavnej kancelárie ústredného výboru Komunistickej strany Číny uvádza, že učitelia a študenti práva a pracovníci v oblasti právnej teórie musia byť vedení k tomu, aby mali „jasný postoj a zaujímali pevné stanovisko voči zásadným princípom a hlavným otázkam dobra a zla“. Kancelária šíri informácie v rámci 96-miliónovej strany vrátane vypracúvania smerníc a zápisníc.

V časti nazvanej Dodržiavanie správneho politického smeru sa v nariadení uvádza, že učitelia a študenti musia „komplexne implementovať politiku strany v oblasti vzdelávania, trvať na výchove ľudí pre stranu a krajinu a zamerať sa na výchovu budovateľov a nasledovníkov socialistického právneho štátu“.

Mali by tiež „vystupovať proti chybným západným názorom, ako sú ‚ústavná vláda‘, ‚oddelenie troch mocí‘ a ‚nezávislosť súdnictva‘, a vzdorovať im“.

Osobitným cieľom sú právnické profesie

Napriek prepojeniu čínskej a svetovej ekonomiky sa Si pokúša zo vzdelávacieho systému odstrániť západné koncepty a nariadil, aby sa zahraničné náboženstvá „sinizovali“, aby mohli pôsobiť v Číne. V súlade s konzervatívnejšími predstavami sa pokúsil reorganizovať aj populárnu kultúru, pričom zašiel tak ďaleko, že zakázal „zženštilých“ mužov v štátnom vysielaní.

Osobitným cieľom sú pritom právnické profesie. V skorých ranných hodinách 9. júla 2015, teda tri roky od začiatku Siovho prvého funkčného obdobia na poste generálneho tajomníka strany, sa po celej krajine uskutočnila séria razií, v rámci ktorých zadržali asi 300 ľudskoprávnych právnikov a s nimi spojených aktivistov.

Odchádzajúci premiér

Takéto prístupy sú v súlade s jeho zahraničnou politikou, v rámci ktorej sa snaží spochybniť a prípadne i nahradiť medzinárodný poriadok pod vedením Spojených štátov, presadzujúci demokraciu viacerých strán, občiansku spoločnosť a ľudské práva.

Výročné zasadnutie Národného ľudového zhromaždenia, ktoré tvorí 2 977 vybraných poslancov, sa začne v nedeľu výročnou správou o práci vlády, ktorú prednesie odchádzajúci premiér Li Kche-čchiang.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Li Kche-čchiangSi Ťin-pching