Španielsko zakáže fajčenie na svojich plážach. Pokuty majú siahať až do výšky 2000 eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Woman smoking at the beach
Foto: ilustračné, Getty Images

V Španielsku by sa všetky pláže mohli čoskoro stať nefajčiarskymi zónami. Vláda schválila zákon, ktorý umožňuje samosprávam úplne zakázať fajčenie na pláži.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) už v roku 2017 informovala o množstve odpadu z cigariet a o účinkoch ich konzumácie na ľudské zdravie. Ročne vyfajčia fajčiari na celom svete okolo 5,6 bilióna cigariet, pričom približne dve tretiny ohorkov končia na zemi a značne znečisťujú životné prostredie. V záujme ochrany životného prostredia Španielsko vyhlásilo vojnu fajčiarom na plážach – porušenie platných zákazov fajčenia môže viesť k vysokým pokutám.

Španielske samosprávy môžu vyhlásiť pláže za nefajčiarske

Španielský parlament schválil zákon, ktorého cieľom je okrem iného obmedziť spotrebu tabaku na plážach. Rozhodnutie je však v rukách samospráv, pričom práve tie majú na základe nariadenia zabezpečiť, aby sa z pláží stali nefajčiarske zóny. Napriek tomu by Španielsko mohlo byť čoskoro prvou krajinou v Európe, ktorá zakáže cigarety na plážach na celoštátnej úrovni. Za porušenie platného zákazu fajčenia pritom hrozí pokuta až vo výške 2000 eur.

Podľa britského denníka Daily Mail je cieľom zákona riešiť znečistenie z ohorkov cigariet, ktoré je hlavným environmentálnym problémom pozdĺž 3000-metrového španielskeho pobrežia. Cigaretové ohorky obsahujú biologicky neodbúrateľný plastový polymér uvoľňujúci škodlivé zlúčeniny, ktoré sú okrem iného vysoko toxické pre morské a sladkovodné ryby.

Foto: ilustračné, Getty Images

Iniciatíva prišla zo strany občanov

Zákaz prichádza po tom, čo sa viac ako 283 000 občanov so svojimi podpismi obrátilo na vládu, aby premenila španielske pláže na nefajčiarske zóny. Nový zákon predstavila Strana zelených ako dodatok k vládnej iniciatíve, ktorá odporúča, aby pobrežné oblasti úplne obmedzili fajčenie na plážach.

Na niektorých plážach bol pritom už minulý rok v lete zavedený zákaz fajčenia s cieľom obmedziť šírenie ochorenia COVID-19, podporiť zdravý životný štýl a znížiť znečistenie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia