Zabudnutá lyžička v záhrade nemusí byť náhoda. Zistite, prečo je tento starý trik taký dôležitý

cukrový roztok
cukrový roztok Foto: www.shutterstock.com

Keď sa pozrieme na to, čo všetko potrebujú rastliny pre svoj zdravý rast a bohatú úrodu, väčšine z nás ako prvé napadnú slnko, dostatok vody a výživné hnojivá. Málokedy si však v plnom rozsahu uvedomíme, akú kľúčovú rolu zohráva hmyz a včely pri opeľovaní. Bez ich pomoci by bol náš stôl a celá príroda výrazne ochudobnená. Našťastie, my sami dokážeme týmto drobným usilovným tvorom pomôcť jednoduchými trikmi – a vôbec to nie je také zložité, ako by sa mohlo zdať.

Prečo potrebujeme včely a iný hmyz?

Bez včiel, čmeliakov a ďalších opeľovačov by sme sa nedočkali chutného ovocia, hojných zeleninových zberov ani krásnych kvetov. Moderný spôsob života a úbytok prírodných lúk či rozkvitnutých polí ich však čoraz viac ohrozuje. Včelstvá musia prekonávať väčšie vzdialenosti, aby našli dostatok potravy, čím sa rýchlejšie vyčerpávajú a sú náchylnejšie na rôzne choroby. Mnohí včelári varujú, že populácie včiel klesajú a je len na nás, aby sme tomuto poklesu pomohli zabrániť.

Záchrana včiel môže byť prekvapivo jednoduchá

Aby sme včielkam poskytli prvú pomoc, stačí skutočne málo. Jedným z efektívnych riešení je napríklad plytká miska s vodou a drobnými kamienkami či vetvičkami. Včely sa vďaka nim môžu bezpečne napiť a nehrozí, že by sa utopili. Táto miska nemusí byť ničím výnimočná – postačí aj starý tanier, ktorému už nepreukazujete žiadnu službu. Ak pridáte pár okrasných kamienkov, o to lepšie – miska sa stane vkusnou dekoráciou a praktickým zdrojom vody zároveň.

Cukorný roztok ako rýchly zdroj energie

Možno ste už počuli, že keď včela zoslabne, stačí ju pohostiť zmesou cukru a vody. A skutočne to funguje – najmä vtedy, keď je potravy málo a včely sa pri dlhých letoch rýchlo unavia. Základom cukorného roztoku sú dve lyžičky cukru rozpustené v jednej lyžičke vody. Vzniknutú sladkú zmes nalejte do lyžice alebo na malé viečko od zaváraniny. Dôležité je, aby nádoba nebola hlboká – stačí ju položiť na balkón, okenný parapet či na vybraných miestach v záhrade. Včely sa tak môžu bezpečne napiť bez rizika, že by spadli do vody.

Kreatívne krmítka a doplnky do záhrady

Ak chcete byť ešte kreatívnejší, môžete si vyrobiť vlastné krmítko. Vezmite väčšiu misku, naaranžujte do nej drobné kamienky alebo kúsky dreva, aby hmyz mal kde pristáť. Potom pridajte vodu zmiešanú s trochou cukru – a je hotovo! Tento jednoduchý doplnok nielen ozdobí záhradu či balkón, ale zároveň vyjadrí vašu solidaritu a starostlivosť o prírodu. Takouto aktivitou navyše môžete zapojiť aj deti, ktoré sa hravou formou dozvedia viac o dôležitosti včiel a iného opeľujúceho hmyzu.

Prečo je dôležité pomáhať včelám?

Pripomeňme si, že na výrobu jedného kilogramu medu je potrebných približne 1 100 včiel. Dokonca sa hovorí, že jedna včela za celý svoj život nazbiera menej nektáru, ako sa zmestí na jednu kávovú lyžičku. Je preto našou povinnosťou starať sa o včely, aby sme si zabezpečili dostatok zdravých plodín a medu aj do budúcnosti.

Drobné skutky, ako napríklad stará lyžica s troškou cukrového roztoku v záhrade alebo miska s kamienkami, môžu znamenať veľký rozdiel. Poskytnite včelám oázu oddychu a zdroj energie – odmenia sa vám lepšou úrodou, krajšími kvetmi a sladkým medom. Preto je starý „trik“ s lyžicou pohodenou na tráve jedným z najjednoduchších a najefektívnejších spôsobov, ako prejaviť vďačnosť a podporiť týchto neúnavných pomocníkov prírody.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať