Prečo si ostrieľaní ľudia na Západe prisypávajú do postele jedlú sódu? Vysvetlenie je prekvapivo jednoduché

jedlá sóda
jedlá sóda Foto: František Stacho

Jedlá sóda, známa aj ako hydrogénuhličitan sodný, sa už dlhé roky považuje za mimoriadne užitočného domáceho pomocníka. Mnohokrát sa využíva v kuchyni pri varení, pri upratovaní alebo aj ako podporný prostriedok na liečbu rôznych ťažkostí. Menej známou, no o to zaujímavejšou možnosťou je použiť ju priamo na údržbu postele, najmä matraca. Vďaka svojim dezodoračným a dezinfekčným účinkom dokáže jedlá sóda vyčistiť aj silnejšie znečistenú matrac, zbaviť ju neželaných pachov a predĺžiť jej životnosť.

Úžasné vlastnosti jedlej sódy

Pri starostlivosti o posteľné textílie sa často zdôrazňuje dôležitosť prania obliečok a pravidelného vetrania. Mnohí ľudia však zabúdajú na samotnú matrac, ktorá je jednou z najdôležitejších a najpoužívanejších súčastí našej domácnosti. Jedlá sóda pôsobí pri čistení matraca takmer zázračne – neutralizuje pachy a zároveň dokáže dezinfikovať povrch, čím pomáha eliminovať baktérie a ďalšie mikroorganizmy, ktoré sa v matraci časom môžu nahromadiť.

Matrac ako centrum pohodlia

Matrac patrí k tým veciam v byte, s ktorými prichádzame do kontaktu naozaj denne a trávime na nej nemalú časť dňa i noci. Preto si zaslúži dôkladnú starostlivosť. Nielenže je dôležité pravidelne ho vysávať, aby ste odstránili prach a drobné nečistoty, ale takisto je vhodné ho občas pootočiť či vyvetrať. Tým zabezpečíte, že sa v ňom nebude zbytočne hromadiť vlhkosť a nevzniknú plesne.
Čím kvalitnejšie sa o matrac staráte, tým dlhšie si uchováva svoju pružnosť, čistotu a hygienickú nezávadnosť. Vďaka jedlej sóde sa môžete zbaviť rôznych škvŕn (vrátane tých od potu alebo iných tekutín) a zároveň ho účinne dezodorizovať.

Prečo uprednostniť suché čistenie

Pri starostlivosti o matrac sa najviac odporúča takzvané suché čistenie. To znamená, že pri ňom nie je nevyhnutné používať veľké množstvo vody alebo rôzne chemické čistiace prostriedky, ktoré sa do povrchu mohli vstrebať a zostali by v ňom. Vlhkosť na matraci totiž môže vytvárať vhodné prostredie pre vznik baktérií či plesní.
Jedlá sóda je v tomto smere ideálna – ak ju správne aplikujete, nepotrebujete použiť veľa tekutín, takže sa nemusíte obávať zdĺhavého sušenia. Pri mokrom čistení by ste museli dôkladne dbať na to, aby matrac úplne preschol, inak by ste riskovali rýchle množenie mikroorganizmov.

Ako na to krok za krokom

  1. Príprava matraca
    Začnite tým, že z matraca odstránite všetky prikrývky, vankúše a posteľnú bielizeň. Následne ho dôkladne povysávajte, aby ste odstránili prach a najväčšie nečistoty. Vysávanie by malo vždy predchádzať hĺbkovejšiemu čisteniu.

  2. Aplikácia jedlej sódy
    Jedlú sódu rovnomerne nasypte buď na celú plochu matraca, alebo len na miesta, kde je matrac viditeľne zašpinený či zapácha. Vrstva sódy nemusí byť hrubá, no dôležité je, aby pokryla kritické oblasti.

  3. Nechajte ju pôsobiť
    Aby sóda stihla pohltiť pachy a uvoľniť nečistoty, nechajte ju pôsobiť minimálne 10 minút. Ak je matrac znečistený výraznejšie, kľudne počkajte dlhšie. Počas tejto doby môže sóda prenikať do povrchových vrstiev a neutralizovať zápach.

  4. Odstránenie sódy
    Keď ubehne dostatočný čas, vezmite čistú handričku a zvyšky sódy jemne zotrite. Pokiaľ chcete, aby bol výsledok ešte dôkladnejší, môžete si pomôcť opätovným vysávaním – ideálne na maximálnom výkone vysávača. Týmto spôsobom odstránite všetky zvyšky prášku i nečistoty, ktoré sóda uvoľnila.

  5. Vetranie a ďalšie úpravy
    Ak chcete matrac navyše trochu prevoňať, zmiešajte vodu v rozprašovači s pár kvapkami obľúbeného esenciálneho oleja a zľahka posteľný povrch postriekajte. Dávajte však pozor, aby ste matrac príliš nenamočili – účelom je osviežiť ho vôňou, nie ho premáčať.

Pravidelnosť sa vypláca

Ak si chcete zabezpečiť stále čistý a svieži matrac, odporúča sa proces so sódou opakovať približne dvakrát týždenne. Takto si vytvoríte návyk, vďaka ktorému predídete usadzovaniu pachov a rozmachu baktérií. Pri pravidelnej údržbe zároveň zabraňujete vzniku odolných škvŕn či iných ťažko odstrániteľných nečistôt.

Jedlá sóda síce matrac neprevonia, ale dokáže ho zbaviť nánosov potu, rozličných tekutín a nepríjemných pachov, ktoré sa môžu v priebehu používania vytvoriť. Pridanie vonnej esencie je potom už len čerešničkou na torte, ktorá vám zaručí nielen pocit čistoty, ale aj príjemnú vôňu, s ktorou sa vám bude lepšie zaspávať.

Vďaka týmto jednoduchým krokom a pravidelnej starostlivosti bude vaša posteľ vždy pôsobiť sviežo a čistučko. Navyše sa vyhnete problémom spojeným so zvýšeným výskytom plesní, roztočov alebo baktérií, ktoré môžu znepríjemňovať spánok a negatívne ovplyvňovať vaše zdravie. Vyskúšajte tento osvedčený postup s jedlou sódou aj vy – odmena v podobe zdravej a pohodlnej postele na seba nenechá dlho čakať.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať