Kosenie trávy v nedeľu: Slovenskí záhradkári môžu naraziť na nečakané pokuty. Pozrite, čo hovorí zákon!

Kosenie trávy
Kosenie trávy Foto: František Stacho

Predstavte si tú idylickú situáciu: krásna, pokojná nedeľa, vonku príjemné počasie, vy máte voľno a konečne čas na oddych. Dáte si kávu na terase, zapálite gril a chcete si užiť rodinnú pohodu. Lenže odrazu všetko pokazí sused, ktorý práve teraz štartuje svoju kosačku. Tá, navyše, hučí tak intenzívne, že počuť každý rok, čo nebola na servise. Zdá sa vám to povedomé? Nuž, nedeľné kosenie trávy nie je iba zdrojom nervozity a susedských hádok – v niektorých lokalitách Slovenska môže byť dokonca priestupkom.

Ako je to možné a ako si overiť, či za hlučnú záhradnú činnosť vo vašom meste alebo obci nedostanete mastnú pokutu?

Zákon mlčí, obce nie: Kde hrozí pokuta?

Na Slovensku by ste márne hľadali celoplošný zákon, ktorý explicitne zakazuje používať kosačku v nedeľu alebo sviatok. Kým napríklad v susednom Rakúsku či Nemecku platí celoštátny zákaz hlučných prác počas voľných dní, u nás je situácia úplne iná. Kompetencie v tejto oblasti majú práve mestá a obce, ktoré sa čoraz častejšie rozhodujú zavádzať miestne obmedzenia.

Tieto pravidlá sú upravené formou tzv. všeobecne záväzných nariadení (VZN). Ich cieľom je zabezpečiť, aby mohli obyvatelia počas voľných dní skutočne relaxovať a oddychovať bez neželaného hluku zo susedných pozemkov.

Hľadá sa rovnováha medzi záhradkármi a pokojom ostatných

Možno vám to príde ako prehnaná regulácia, no obecné vyhlášky neriešia len kosačky. Týkajú sa všetkých hlučných strojov a zariadení – od krovinorezov, motorových píl cez cirkulárky až po vŕtačky. Zmyslom týchto pravidiel je predovšetkým nastaviť určitý kompromis medzi slobodou jednotlivca venovať sa svojmu hobby či záhrade a právom ostatných občanov na pokojné trávenie voľného času.

Každá obec si pritom môže tieto pravidlá upraviť podľa vlastných potrieb. Niektoré povoľujú nedeľné práce iba v určitých hodinách, iné ich zakazujú úplne.

Ako to funguje v slovenských mestách?

Aby sme nehovorili len všeobecne, pozrime sa na konkrétne príklady zo Slovenska. Napríklad v Piešťanoch platí jednoznačný zákaz používania hlučných strojov v nedeľu popoludní. Podobné pravidlá nájdete aj v Trenčíne a vo viacerých obciach na západnom Slovensku. Pokiaľ by ste ich porušili, môžete dostať pokutu vo výške desiatok až stoviek eur.

V menších dedinkách, kde je tradícia pokoja počas sviatkov a nedieľ hlboko zakorenená, môže byť reakcia na hlučné sekanie trávy ešte ostrejšia. Ľudia tu veľmi citlivo vnímajú narušenie pokojnej atmosféry, na ktorú sú zvyknutí.

Čo hrozí za nedodržanie miestnych pravidiel?

Porušenie obecných pravidiel o nedeľnom pokoji sa klasifikuje ako priestupok voči verejnému poriadku. Kontrolu dodržiavania vykonáva obvykle mestská alebo obecná polícia, ktorá môže vinníkovi uložiť sankciu podľa závažnosti porušenia. Výška pokuty sa pohybuje od niekoľkých desiatok eur pri prvom porušení až po stovky eur pri opakovaných alebo výrazných rušeniach pokoja.

Argument, že ste o vyhláške nevedeli, vás pred pokutou neochráni. Platí tu totiž všeobecné pravidlo, že neznalosť zákona neospravedlňuje. Preto je lepšie si pravidlá dopredu overiť a vyhnúť sa nepríjemným finančným následkom.

Ako sa vyhnúť pokutám a konfliktom?

Najlepšou prevenciou pred pokutami a susedskými konfliktmi je venovať chvíľu času tomu, aby ste si miestne pravidlá overili. Každá obec musí svoje VZN zverejňovať na webovej stránke, obecnom úrade či na informačnej tabuli. Všetko potrebné tak nájdete rýchlo a bez problémov.

Ešte lepšie ako pravidlá je dobrá komunikácia

Existuje ešte jednoduchšie a efektívnejšie riešenie: komunikácia so susedmi. Keď máte v pláne hlučné práce v nedeľu, môžete sa svojich susedov jednoducho opýtať, kedy im to najmenej prekáža. Možno vám poradia iný čas alebo vás informujú o miestnych zvyklostiach.

Dobré susedské vzťahy sú totiž na nezaplatenie. Aj keď sa vždy nájde niekto citlivejší, otvorený dialóg je často účinnejší ako akékoľvek predpisy. Nezabudnite, že právo na pokoj majú všetci, vrátane vás. Váš perfektne upravený trávnik by preto nemal byť dôvodom, aby ste znepríjemnili víkendové popoludnie ostatným.

Odporúčanie

  • Prejdite si VZN vo vašej obci alebo meste (online alebo na úrade)

  • Hľadajte termíny ako „hluk“, „pokoj“, „nedeľa“, „sviatok“

  • Sledujte časové pásma, definuje zakázané obdobie, popis vadných činností a výšku pokút

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať