BRATISLAVA 16. decembra (BývanieHrou.sk) – Koberce v domácnostiach postupne nahrádzajú tvrdé laminátové, drevené, korkové či vinylové podlahy. Takéto podlahy sú praktickejšie na údržbu a najmä hygienickejšie. Ak však máte v domácnosti koberce, bez ohľadu na to, či len menšie kúsky alebo veľkometrážne pokrývajúce celú podlahu, ich správne čistenie vám pomôže udržiavať domácnosť hygienicky čistú. Vhodnou starostlivosťou zároveň zabezpečíte kobercu dlhšiu životnosť.
Koberce plnia aktuálne vo väčšine domácností už len dizajnovú funkciu. Umiestňujeme ich v menších rozmeroch ako doplnok pod jedálenský či konferenčný stolík, ku posteliam v spálni aj do detských izieb s obrázkami obľúbených rozprávkových postáv, zvieratiek či ako dopravné ihrisko. Starostlivosť o koberce je však rovnako dôležitá ako pred pár rokmi, keď pokrývali podlahu celej domácnosti.
Pre komplexné čistenie kobercov, matracov, čalúneného nábytku či autosedačiek sú určené špeciálne vysávače, tepovače – extraktory.
Efektívne čistenie vďaka tlaku a vode
Príjemný vzduch v miestnosti a hygienicky čistá domácnosť bez prachu, peľov či roztočov sú skutočne dôležitými a prospešnými nielen pre zdravie alergikov. Podstatou práce tepovačov – extraktorov je kombinácia vody, tlaku a satia. Do vody sa aplikuje účinný čistiaci prostriedok, ktorý je po rozpustení tlakom vstrekovaný hlboko do vlákien materiálu. Vo vláknach rozpúšťa mastnotu, uvoľňuje špinu a odstraňuje zápach. V ďalšom kroku nečistotu odsaje do zbernej nádoby, ktorú po naplnení jednoducho vyprázdnite do výlevky či záchodovej misy a umyjete teplou vodou.
Tepovač – extraktor sa oplatí
Na trhu je dostatok firiem, ktoré ponúkajú tepovacie stroje na prenájom. Avšak na otázku, či sa oplatí si tepovač – extraktor kúpiť alebo si ho len pravidelne požičiavať, si musíte odpovedať sami. Faktom ale je, že ak máte tepovač doma, čistíte ním podstatne častejšie, ako keď si ho len požičiavate. Verte, že tepovať raz či dvakrát za rok skutočne nestačí. Koberce a rovnako tak aj čalúnené sedacie súpravy, sú ideálnym skladiskom pre prach, roztoče či alergény. Tie sa ukladajú hlboko vo vláknach a voľným okom ich nie je možné vidieť. Bežným vysávaním vysajete len hrubý prach a ďalšie množstvo rozvírite do prostredia. Nedokážete odsať špinu z hĺbky vlákien. Potom, keď si objednáte tepovač s hrôzou zisťujete, čo všetko ste dýchali.
Ak je vašim cieľom zabezpečiť hygienicky čistú domácnosť, tepovať by ste mali minimálne raz za mesiac. A v takom prípade sa vám investícia do vlastného tepovača kvalitnej značky vráti už v priebehu jedného – dvoch rokov. Pravidelné tepovanie je obzvlášť dôležité v domácnostiach s alergikmi a zvieratami.
Vysávače s vodným filtrom
Vďaka bohatému príslušenstvu môžete určité modely tepovačov použiť aj na bežné vysávanie. Niektoré, ako napríklad Kärcher SE 5.100, ponúkajú okrem tepovania aj mokro-suché vysávanie. Investíciou do takéhoto zariadenia tak získate skutočne univerzálneho pomocníka pre efektívne a komplexné čistenie kobercov aj tvrdých podláh vo vašej domácnosti či kancelárii. Aj tu však platí, že nie je zariadenie ako zariadenie. Riziko, že s výsledkom nebudete spokojní, dokážete znížiť, ak budete vyberať zariadenie od overeného výrobcu, pomôcť môžu tiež hodnotenia užívateľov, recenzie či testy odborných médií.
Ďalšou možnosťou, ako zabezpečiť pre vašu rodinku zdravie prostredie, je vysávať vysávačmi s vodnými filtrami , ktoré sú vhodné na vysávanie kobercov aj tvrdých podláh. Vodný filter zachytáva nečistoty tak, že vzduch, ktorý z vysávača vychádza, je v kvalitných zariadeniach očistený až na 99,99 %. Výhodou je tiež, že prach, alergény, roztoče a ďalšie nečistoty sa pri vyprázdňovaní zbernej nádoby nevíria. Ostávajú vo vode, spolu s ktorou odchádzajú do odpadu a alergény tak nemajú možnosť sa množiť, ako je tomu pri vreckových vysávačoch.
Informačný servis