Patríte medzi pokročilejších domácich majstrov a riešite svojpomocne aj rozvody elektriny? Aj majster tesár sa niekedy utne a v prípade elektriny môže mať chyba fatálne následky. Aké opatrenia je potrebné dodržiavať?
1) Elektrinu by mal riešiť odborník
Všetko okolo elektriny v nehnuteľnosti by mal riešiť odborník, ktorý má na danú činnosť oprávnenie. Je to tak z dobrého dôvodu. Existujú štandardizované postupy, podľa ktorých by mala byť elektrina na stavbe realizovaná. Okrem iného ide aj o správnu voľbu kabeláže a schémy zapojenia. Problematika je ale omnoho širšia.
Je možné, že všetko zapojíte funkčne. Zásuvky môžu byť ale napr. zapojené opačne, ako súčasná norma v SR stanovuje.
Ak nemáte stopercentnú istotu, že robíte všetko správne, ale trváte na tom, že si práce zrealizujete svojpomocne, oslovte odborníka aspoň so žiadosťou o kontrolu výsledku a revíziu celej práce. Budete tak mať istotu, že bude všetko fungovať správne a žiadna osoba, ktorá v budúcnosti príde s elektrinou v nehnuteľnosti do styku, nebude ohrozená.
2) Vždy za denného svetla
Hovoríte si, že si pri inštalácii zásuvky vypnete iba istič chrániaci daný okruh a pracovať tak môžete pri umelom osvetlení aj po západe slnka? Najmä v prípade starších stavieb môžu byť okruhy „pomiešané“ a istič, ktorý má štítok „zásuvky – spálňa“, môže v skutočnosti zhasínať svetlá v predsieni.
Vyhnite sa zbytočným rizikám a vždy vypnite všetky ističe. Uistite sa, že už v kábloch skutočne nie je žiaden prúd a až potom pracujte – pri dennom svetle.
3) Na elektrine nikdy nepracujte sám
Preferujete pokoj pri práci a najradšej pracujete sám? Minimálne v prípade elektriny urobte výnimku. Stačí jedna chyba a následky môžu byť fatálne. Prítomný kolega môže rýchlo poskytnúť prvú pomoc alebo privolať záchrannú službu. Ak ale nikto na blízku nebude, pomoc už nemusí prísť včas.
A ak si hovoríte, veď ide iba o jedno svetlo, vypínač alebo zásuvku, istota je istota. Je určite lepšie niekoho „zbytočne“ obťažovať, ako by malo prísť na najhoršie.
4) Správne náradie a vybavenie
Riziko úrazu pri práci s elektrinou môžete znížiť aj voľbou správneho náradia a vybavenia. Nikdy nepoužívajte celokovové kliešte či skrutkovač. Pracovať by ste mali so špeciálne izolovaným náradím, ktoré je určené na prácu s elektrickými zariadeniami.
Pomôcť môžu aj gumové rukavice a papuče. Ak izolujete seba samých od náradia a podlahy, nemusíte tzv. dostať ranu ani v prípade kontaktu s káblom pod napätím.
Pre úplnosť pripomíname, že pri práci s elektrinou by v blízkosti nemali byť žiadne tekutiny. A od veci nie je ani dostupnosť hasiaceho prístroja, ktorý je určený na hasenie elektrických zariadení.
Informačný servis