Ako vybrať záhradný gril na drevené uhlie?

Grilovanie na drevenom uhlí
zdroj: gettyimages.com

K letu patrí nielen voda a kúpanie, ale aj grilovačky a príjemné večery, strávené s priateľmi a rodinou na terase. Premýšľate nad kúpou nového grilu? V nasledujúcom článku vám prezradíme výhody a parametre grilov na drevené uhlie. Inšpirujte sa.

Gril na drevené uhlie patrí popri elektrickom a plynovom grile medzi najobľúbenejších pomocníkmi na grilovanie. Láka hlavne ich cenová dostupnosť, ale aj jednoduchosť použitia. Záhradný gril na drevené uhlie stačí rozpáliť pomocou brikiet alebo uhlia a je pripravený k plnohodnotnému použitiu.

...

Jedlo nasiaknuté vôňou dreva

Vonkajší gril na uhlie je na trhu v mnohých konštrukčných variantoch. Asi najviditeľnejším je tvar grilu, ktorý môže byť obdĺžnikový, oválny alebo kruhový. Na tvar nadväzuje veľkosť, kde kruhové grily sú často malé a predstavujú základ pre občasné grilovanie. Opakom sú potom veľké obdĺžnikové grily, vhodné na záhradné párty a pre väčší počet osôb. Zohľadniť by ste mali tiež veľkosť a materiál roštu (liatinový, smaltovaný, nerez), či je gril s udiarňou alebo teplomerom, či je prenosný alebo či má odkladacie priestory.

Vyberáme záhradný gril V prvom rade možno spomenúť tvar a veľkosť. Klasikou sú varianty kruhové a obdĺžnikové. Na trhu sa možno stretnúť aj s ďalšou variantou, ktorou sú grily s oválnym roštom. Veľkosť je volená hlavne podľa počtu osôb, ktoré sa zúčastňujú grilovania. Štandardom by dnes mala byť plocha aspoň 2 000 cm2.

Pozrite si záhradné grily a príslušenstvo v týchto e-shopoch:

Materiál roštu Jedným z parametrov výberu je aj materiál roštu, ktorý gril na drevené uhlie má. Pomerne rozšíreným riešením je oceľ, ktorá má chrómovú úpravu. Zaujmú hlavne svojou ľahkosťou a zvyčajne sú spojené s jednoduchším opekaním pokrmov. Druhou možnosťou sú liatinové rošty. Tie už bývajú u drahších grilov a ich pozitívom je primárne dobrá akumulácia tepla. Hodia sa tak napríklad na grilovanie steakov. Tretím variantom je takzvaný smaltovaný rošt, ktorý je na súčasných griloch tiež populárny.

Grilovanie, údenie aj pečenie Základné využitie, ktoré má gril na drevené uhlie, je celkom jasné. Ide o klasické grilovanie. Ďalej môže existovať aj záhradný gril s udiarňou, kde je možné potraviny tiež vyúdiť. Tieto modely umožnia aj prípravu v duchu amerického BBQ. Zabudnúť nemožno ani na vlastnosti, v rámci ktorých je možné v grile klasicky variť alebo mäso štandardným spôsobom piecť.

Mobilita grilu Pri výbere je dobré hľadieť na existenciu koliesok, rovnako ako na madlá a celkovú hmotnosť. Tá môže byť u niektorých modelov aj 5 – 10 kilogramov. Taký gril možno ľahko prenášať a kolieska ani nie sú potrebné. Sú však aj možnosti, ktoré kolieska nemajú a sú tak vhodné skôr pre umiestnenie na jednom mieste, bez presunov.

Veko grilu Nie každý gril môže mať poklop, respektíve priklápacie veko. Má však celkom praktické využitie. Niektoré sú kompletne odnímateľné, zatiaľ čo iné veká držia na pántoch, a tak je možné ich odklápanie. Ich praktickosť je spojená s ochranou proti veru, tak aj s tým, že možno udržiavať správnu teplotu a teda lepšie podmienky na prípravu jedla. Kvalitnejšie modely ponúknu vo vrchnáku aj integrovaný teplomer, ktorý pomôže k lepším výsledkom.

Ďalšie vlastnosti Gril na drevené uhlie môže mať aj ďalšie vlastnosti, ako napríklad odkladacie priestory, ktoré môžu byť umiestnené nielen v blízkosti samotného grilovacieho priestoru, ale aj v spodnej časti. Medzi ďalšie praktické prvky, ktoré môže mať záhradný gril na uhlie, patrí napríklad možnosť nastaviť si jeho výšku. Rad modelov ponúkne aj praktickú a jednoduchú reguláciu prívodu vzduchu, ktorá dokáže upravovať samotný žiar a teplotu. V niektorých modeloch je vyberateľný popolník uľahčujúci údržbu, alebo aj časť určená k predohrevu dreveného uhlia či brikiet.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: