Štítna žlaza má tvar pripomínajúci motýľa a nachádza sa pod ohryzkom (Adamove jablko). Je to síce malý, ale veľmi dôležitý orgán, pretože produkuje hormóny a má veľký vplyv na celkový metabolizmus. Mnoho ľudí ani nevie, že práve s týmto orgánom môže mať problémy a to až 60%.
Týchto 10 príznakov vám napovie, že nie je všetko v poriadku s vašou štítnou žľazou a nemali by ste odkladať návštevu lekára. V závere článku neprehliadnite dôležitý bonus.
Suchá a popraskaná koža
Pri nesprávnom fungovaní štítnej žľazy môže dochádzať k tzv. skameneniu kože (nejde o medicínsky výraz), koža zhrubne, je tvrdá a na niektorých miestach kvôli tomu môže popraskať. Hypotyreóza, ktorá spôsobuje spomalenie metabolizmu je toho príčinou.
Rednutie až vypadávanie vlasov
Z rovnakého dôvodu, ako pri predchádzajúcom prípade, hypoyreóza môže viesť kvôli zmenám a spomalení metabolizmu k zmenám v raste vlasov. Nadmerná produkcia hormónov spôsobuje rednutie a naopak znížená k strate vlasov.
Zmeny vo funkcii čriev
Štítna žľaza má priamy vplyv na funkciu čriev a preto hypotyreóza môže spôsobiť zápchu a hypertyreóza hnačky.
Depresie a úzkosti
Nakoľko hormóny ovplyvňujú náladu a kognitívne funkcie. Poruchy štítnej žľazy ovplyvňujú aj prebudenie mozgu, zvýšená môže viesť k pocitom úzkosti, alebo pri zníženej funkcii dochádza k depresiám.
Pocit chladu a nadmerné potenie
Tým, že štítna žľaza kontroluje metabolizmus, je pre naše telo niečo ako termostat. Pri nadmernej tvorbe sa posiluje metabolizmus a to následne zvyšuje telesnú teplotu a s tým spojené potenie. Znížená tvorba logicky znižuje aj teplotu a máte pocit chladu.
Nezvyčajné chudnutie alebo priberanie na váhe
Tak ako pri regulácii teploty tela, aj ovplyvňovanie metabolizmu vedie k ďalším zmenám v našom tele. Znížená produkcia hormónov spomaľuje metabolizmus a tým znižuje vašu schopnosť spaľovať tuky, čo vedie k zvyšovaniu telesnej hmostnosti. Pri zvýšenej naopak spaľujeme tuky rýchlejšie a vedie to k chudnutiu.
Nepravidelné periódy
Problémy s menštruáciou možeme tiež pripisovať aj poruchám štítnej žľazy. Nedostatok tvorby hormónov zvyšuje menštruáciu, môže ju vyvolať predčasne. Nadbytok hormónov zase jej intenzitu znižuje a tým aj frekvenciu.
Problémy s koncentráciou
Už vyššie sme spojili fungovanie štítnej žľazy s fungovaním samotného mozgu. Pri zníženej činnosti dokáže spôsobiť oslabenie alebo stratu pamäti, zvýšená znižuje koncentráciu.
Nepríjemný pocit alebo tlak v krku, či viditeľné zväčšenie krku
Pri poruche štítnej žľazy môže dochádzať až k jej opuchom, čo vedie k týmto symptómom.
Zmeny frekvencie srdca
Medzi orgány, ktoré nesprávne fungovanie štítnej žľazy ovplyvňuje, patrí aj naše srdce. Znížená funkcia znižuje srdcovú frekvenciu a zvýšená ju naopak zvyšuje.
Bonus na záver: Kto je viac v nebezpečenstve?
- Ženy sú touto poruchou postihnuté viac ako muži
- Ženy nad 60 rokov sú viac rizikové
- Ľudia s rodinnou anamnézou
Kontrola krku ako prevencia
Zakloňte hlavu dozadu a preglgnite. Prehmatajte si krk v oblasti Adamovho jablka a aj oblasť nad kľúčnou kosťou. Ak nahmatáte hrčku alebo nepravidelnosť, mali by ste radšej navštíviť lekára.
Pokiaľ sa vás týka aspoň jeden z hore uvedených symptómov, nemali by ste odkladať návštevu svojho lekára.