Bývalé funkcionárky Finančného riaditeľstva už poznajú svoj trest, súd ich uznal vinné z prijímania úplatkov

Súdy
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 28. októbra 11:44

Bývalé funkcionárky Finančného riaditeľstva SR Denisa Židová a Kornélia Černá sú vinné zo zločinu prijímania úplatku. Rozhodol o tom v piatok samosudca Špecializovaného trestného súdu v Pezinku.

Rozhodnutie nie je právoplatné

Zároveň obom uložil tresty tri roky väzenia podmienečne odložené na skúšobnú dobu päť rokov a zákaz vykonávať verejné funkcie na dubu piatich rokov. Židová tiež dostala peňažný trest vo výške 45-tisíc eur.

Pokiaľ by ho nezaplatila, súd určil náhradný trest vo výške dvoch rokov väzenia. Kornélii Černej zase súd vymeral peňažný trest 30-tisíc eur spolu s prípadným náhradným trestom v dĺžke 18 mesiacov väzenia. Rozhodnutie nie je právoplatné.

Podľa obžaloby funkcionárky prijali úplatky v súvislosti so zmluvnými vzťahmi a správou IT produktov na finančnej správe.

Prijímanie úplatkov

Konkrétne podľa prokuratúry Denisa Židová prijala od podnikateľa Michala Suchobu prostredníctvom bývalého prezidenta finančnej správy Františka Imreczeho sumu 30-tisíc eur a Kornélia Černá 20-tisíc eur. Obe obžalované pred súdom na začiatku procesu deklarovali svoju nevinu.

Ako skonštatoval sudca Milan Cisárik, prokuratúra presvedčila súd, že skutky sa stali tak, ako bolo uvedené v obžalobe. Kľúčovým dôkazom bola pritom podľa neho výpoveď Imreczeho, doplnená výpoveďou svedka Suchobu.

„Súd nezistil rozpory vo výpovediach týchto dvoch svedkov,“ uviedol Cisárik. Doplnil, že obhajobné tvrdenia dvojice obžalovaných naopak súd nepresvedčili

Wittenbergerová vinu priznala

V rámci akcie Mýtnik III obvinili orgány činné v trestnom konaní minulý rok bývalú riaditeľku odboru právnych služieb finančnej správy Denisu Židovú a bývalú riaditeľku odboru verejného obstarávania finančnej správy Kornéliu Černú.

Ďalšia obvinená v rámci akcie Mýtnik III, bývalá prezidentka finančnej správy Lenka Wittenbergerová, vinu priznala a v rámci dohody o vine a treste jej súd uložil podmienečný trest.

Vo veci Denisy Židovej a Kornélie Černej súd už rozhodol o vine prostredníctvom trestného rozkazu. Keďže však obe podali proti rozhodnutiu odpor, bolo vytýčené hlavné pojednávanie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe František ImreczeLenka WittenbergerováMichal Suchoba
Firmy a inštitúcie Finančné riaditeľstvo SRŠpecializovaný trestný súd v Pezinku