Spomienkovou akciou si ľudia v Bratislave uctili obete masakry spred baru Tepláreň, pochodu sa zúčastnila aj prezidentka Čaputová (foto)

ZHROMAŽDENIE: Odsúdenie nenávisti voči LGBTI
Účastník s transparentmi na Námestí SNP v Bratislave počas spomienkového zhromaždenia za dve obete úkladnej vraždy zo stredy 12. októbra 2022 večer pred LGBTI podnikom Tepláreň a pochodu za odsúdenie nenávisti voči LGBTI komunite, ktorý v Bratislave organizovala Iniciatíva Inakosť. Námestie SNP, Bratislava, 14. október 2022. Foto: SITA/Branislav Bibel Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 14. októbra 20:50

V Bratislave sa v piatok od 17.00 hod uskutočnila spomienková akcia za dve obete úkladnej vraždy zo stredy (12. októbra) večer pred LGBTI podnikom Tepláreň. Podujatie usporiadali Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS) a Nomantinels divadlo spolu s dvomi ďalšími subjektami.

Obete nenávisti

„Touto spomienkovou akciou si chceme uctiť obete tohto odporného činu a odsúdiť násilie páchané na LGBTI ľuďoch,“ uviedli organizátori na sociálnej sieti. Program sa začal o 17:00 hod na Zámockej ulici, kde pred barom Tepláreň došlo k tragédii, pri ktorej boli zavraždení dvaja mladí muži.

Po piete sa zúčastnení presunuli na Námestie SNP, kde od 17:30 odzneli príhovory majiteľa Teplárne Romana Samotného, primátora Bratislavy Matúša Valla, predsedu BSK Juraja Drobu, Silvie Porubänovej zo SNSĽP, Vladimíra Šucha za Zastúpenie EK na Slovensku, podpredsedu Európskeho parlamentu Michala Šimečku, Zlatice Maarovej zo Združenia rodičov a priateľov LGBTI ľudí, rabína Mishu Kapustina, Sandry Polovkovej z Post Bellum, komika Fera Jokeho a evanjelickej farárky Anna Polckovej. Na bezpečnosti podujatia celý čas dohliadala polícia.

Od 19.00 do 23.00 bol Bratislavský hrad nasvietený na znak úcty zosnulým mladým mužom.

Tragédia pred barom Tepláreň

Počas Pochodu za odsúdenie nenávisti voči LGBTI komunite, ktorý organizovala iniciatíva Inakosť, bola na stožiari pred Prezidentským palácom vyvesená dúhová vlajka na znak úcty obetiam streľby v Bratislave a ako symbol solidarity s LGBTI komunitou. Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa osobne pridala k účastníkom popoludňajšieho pochodu a vystúpila na ňom aj s príhovorom.

Obeťami streľby, ktorá sa odohrala pred barom Tepláreň na Zámockej ulici v Bratislave v stredu 12.októbra večer, sú Juraj V. (26) z Prievidze a Matúš H. (23) z Dunajskej Stredy.

Zranená strelou do nohy bola Radoslava T. (28). Podozrivý zo skutku je Juraj K. (19). Ten zomrel na následky strelného poranenia hlavy, najpravdepodobnejšie v dôsledku samovraždy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj DrobaMatúš ValloMichal ŠimečkaRoman SamotnýSilvia Porubänová