Dolinková pokračuje ako ministerka zdravotníctva, svoje odvolávanie označila za trápne divadlo opozície (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR: Rokovanie 12. a 13. schôdze
Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková. Foto: archívne, SITA/Diana Černák
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 14. mája 14:24

Zuzana Dolinková ostáva ministerkou zdravotníctva, parlament šéfke rezortu nevyslovil nedôveru. Za jej odvolanie hlasovalo 64 poslancov, 78 bolo proti a 0 sa zdržalo.

Svoje odvolávanie označila za trápne divadlo opozície. Na tlačovej konferencií, potom čo jej parlament nevyjadril nedôveru, vyhlásila, že v rámci rokovania štyria opoziční poslanci len hovorili klamstvá a naučené frázy, ktoré sa podľa jej slov nezakladajú na racionálnych faktoch.

Podotkla, že dôvody na odvolávanie ako neriešenie akútnych problémov v zdravotníctve, nečerpanie peniazov z Plánu obnovy a zastavenie výstavby Rázsochy, sú len slabé výhovorky a náplasť opozičných poslancov Mareka Krajčiho, Petra Starucha a Oskara Dvořáka.

20-tisíc zbytočných úmrtí

Ako uviedla Dolinková, títo traja poslanci iniciovali jej odvolávanie, počas ktorého oni sami boli medicínskymi influecermi, ktorých spomínali aj vo svojej rozprave v parlamente.

„Trio Krajči, Stachura a Dvořák sa môže pasovať za tých, ktorí za posledné tri roky zdevastovali slovenské zdravotníctvo, najviac ako sa dalo. Exminister Krajči bol najhorším ministrom zdravotníctva, počas svojej funkcie musel odstúpiť. Bývalý štátny tajomník Stachura mal na starosti riadenie pandémie, výsledkom ktorého bolo 20 tisíc zbytočných úmrtí a premrhaných 800 miliónov eur na zbytočné plošné testovanie,“ vyhlásila na adresu opozičných poslancov Zuzana Dolinková.

Poslanec za Progresívne Slovensko Oskar Dvořák je podľa jej slov zodpovedný za to, že dnes musia opravovať optimalizáciu a kategorizáciu siete nemocníc, pretože je zle pripravená. Musia ho opravovať, pretože je na tento projekt naviazaných 1,4 miliardy eur z plánu obnovy, ktoré chce ministerka z Bruselu dostať do slovenského zdravotníctva.

Európske peniaze nie sú ohrozené

Šéfka rezortu zároveň zdôraznila, že po prebratí ministerstva dostala veľa rozrobených a zle pripravených vecí. Podľa jej slov ihneď začala riešiť opravu optimalizácie nemocníc či pediatrickú krízu. V rámci tlačovej konferencii vyzdvihla novelu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, ktorú parlament schválil v utorok.

Tá skracuje ordinačné hodiny na pohotovostiach pre deti, aby pediatri mohli každý deň pracovať vo svojich ambulanciách. „Chceme, aby cez deň mali naše deti zaobstaranú ambulantnú starostlivosť päť dní v týždni, aby si tých 35 ambulančných hodín pediatri neskracovali,“ vyhlásila ministerka.

Ohrozenie peňazí z Plánu obnovy podľa Dolinkovej nehrozí, už budúci týždeň sa časť z nich použije na výstavbu fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici. Ministerka tiež dodala, že dokončujú aj výberové konanie v Martine. Čo sa týka nemocnice Rászochy, tam treba podľa jej slov dorobiť určité technické veci. S premiérom Robertom Ficom sa dohodla, že na vládu prinesie tento materiál 29. mája.

Zuzana Dolinková zároveň poďakovala poslancom vládnej koalície, ktorí ju podporili počas utorkového hlasovania o vysolení nedôvery, sľúbila, že naďalej bude pracovať na všetkých problémoch, ktoré slovenské zdravotníctvo má. Ministerka zdravotníctva tiež vyvrátila reči o tom, že by ju premiér chcel vymeniť, podľa jej slov ju Fico podporuje, ako aj predseda SNS Andrej Danko.

Odvolávanie  ministerky Dolinkovej z funkcie iniciovali opozičné strany Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), Progresívne Slovensko (PS) a hnutie Slovensko.

Pod predložený návrh sa podpísalo 45 poslancov opozície. Ministerke zdravotníctva vyčítajú nečinnosť pri riešení akútnych problémov v zdravotníctve, ohrozenie prostriedkov z plánu obnovy a odolnosti či zvýhodňovanie finančných skupín. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) síce nepodporila otvorenie mimoriadnej schôdze, no za odvolanie ministerky hlasovala.

Najväčšie problémy, ktoré podľa opozície ministerka ignoruje, sú chýbajúce sestry, zhoršujúca sa dostupnosť ambulantnej zdravotnej starostlivosti, najmä v pediatrii.

Opoziční poslanci tiež poukázali na to, že rezort zdravotníctva neponúka riešenia na zabránenie sústavného zadlžovania nemocníc a ministerka nezakročila ani proti nezákonným poplatkom u lekárov, ktoré sa neustále zvyšujú, zároveň prispela k náhlemu rastu poplatkov v zubných ambulanciách.

Okrem toho poslanci vyčítajú Dolinkovej, že uskutočnila netransparentné a náhle personálne výmeny vrátane uprednostňovania straníckych nominantov.

Súčasne podľa opozície Dolinková vedome ohrozila finančné prostriedky z plánu obnovy, a to tak, že podpísala dodatok s nemocnicou v Spišskej Novej Vsi, čím umožnila nemocnici odovzdať nové lôžka financované z prostriedkov z plánu obnovy do júna 2026.

Poslanci zdôrazňujú, že ani podpredseda vlády pre plán obnovy a znalostnú ekonomiku Peter Kmec (Hlas-SD) a právne oddelenie rezortu zdravotníctva neodporúčalo uzatvoriť takýto dodatok k zmluve.

Opoziční poslanci za KDH, PS a hnutie Slovensko tiež kritizovali zmeny v súvislosti s výstavbou univerzitnej nemocnice. Dokončenie novej Univerzitnej nemocnice Bratislava ministerka oddialila o niekoľko rokov.

Toto rozhodnutie vykonala na základe analýzy, ktorú podľa medializovaných informácií spolufinancovala aj finančná skupina Penta, ktorej nemocnica Bory je priamym konkurentom Univerzitnej nemocnice Bratislava. Ministerka všetky obvinenia odmietla.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek KrajčíOskar DvořákPeter KmecPeter-stachuraZuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie Hlas-SDKDH Kresťanskodemokratické hnutieMatovičovo hnutie SlovenskoMZ Ministerstvo zdravotníctva SRNemocnica BoryParlamentPentaProgresívne Slovensko (PS)SaS Sloboda a SolidaritaUniverzitná nemocnica Bratislava